Valčík

17. únor 2005

Už několik dní tu mluvím o původu jmen různých společenských tanců a už je nejvyšší čas, abych probral tanec snad nejznámější, možná nejhezčí, určitě například ve Vídni v 19. století nejpopulárnější... Ano, budu dnes mluvit o valčíku, o tanci, který počátkem 19. století vlastně způsobil něco jako revoluci. Rozšířením valčíku totiž tanec přestal být jen dvorskou zábavou nebo naopak zábavou čistě lidovou, začaly ho provozovat všechny vrstvy.

Pozoruhodné určitě také je, že valčík byl prvním párovým tancem, což dalo příklad většině tanců přicházejících po něm. Dále je také zajímavé, že původně šlo o tanec pomalý, až někdy kolem roku 1820 se začal tančit v dnešním tempu. Na počátku 20. století pak v Anglii vznikla zase pomalejší varianta valčíku, která se jmenuje walz, přesně vlastně English walz, a v Americe pak ještě pomalejší a jazzovými prvky obohacený boston.

Michal Novotný

České slovo je přejaté a upravené německé Walzer, které se do češtiny pravděpodobně dostalo přes polštinu, kde se valčíku říká walec. Německé sloveso walzen z něhož název Walzer vznikl, znamená valit se, koulet se, kutálet se. Čímž se nechce říct, že by se tanečníci valčíku váleli, kouleli po zemi nebo snad dokonce jeden po druhém, ale vyjadřuje se tím skutečnost, že valčík se tančí dokola, pár tančící valčík krouží po parketu jakoby po obvodu kruhu nebo bychom také mohli říct válce. Což je slovo pravděpodobně blízce příbuzné výrazu valčík. Toto pojmenování geometrického tělesa totiž nejspíš vzniklo z německého Walze, které má také původ ve slovese walzen, valit se, koulet se. Jsou ale odborníci, kteří tvrdí, že válec je české slovo pocházející od slovesa válet. V každém případě německé walzen a české, slovanské válet mají nějakého stejného předka. K modernějším a pomalejším variantám valčíku musím dodat, že anglické jméno walz má stejný původ jako německé Walzer a že boston se jmenuje podle amerického města Boston.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.