Vážil necelých 900 gramů a do pěti let nic neslyšel
Michael neslyšel do pěti let, dokonale odezíral a až běžná prohlídka u dětské lékařky odhalila, že je dítě téměř hluché. Tady není léčby, ale díky vyvíjející se technice kompenzačních pomůcek – sluchadel nebo kochleárních implantátů máme skutečný příběh se šťastným koncem o tom, jak vyjít z hlubin zříravého ticha do zvuků života.
Michael se narodil jako vysoce rizikový novorozenec, který si celoživotně ponese „percepčně sluchovou vadu, oboustrannou ztrátu sluchu“. Nelze ji léčit, ale výrazně se zlepšuje dostupnost a kvalita implantovaných pomůcek.
V Michaelově příběhu uslyšíte také jeho maminku Andreu a jeho ošetřujícího lékaře MUDr. Libora Černého, Ph.D., zástupce přednosty foniatrie, Foniatrické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Nikdo nevěděl, že neslyší
Příběh začíná u předčasného porodu, Michael neměl dovyvinuté orgány... plíce, nervovou soustavu, srdce. Narodil se s oboustrannou ztrátou sluchu a čtené pohádky od rodičů poprvé uslyšel až v pěti letech. Do té doby nikdo nevěděl, že Míša neslyší. Dnes dochází na foniatrii k MUDr. Liborovi Černému, Ph.D., zástupci přednosty, foniatrie, Foniatrická klinika 1. LF UK a VFN.
Michael hraje na kytaru, píše básničky, ve třídě vyniká svým prospěchem. Zkoušel parkour, gymnastiku, tanec. Má své velké sny... cestovat, poznávat nové lidi a krajiny a jednou o tom natočit dokument. Že neslyší, ještě nedávno nevěděli ani jeho spolužáci.
Poslechněte si záznam dalšího skutečného příběhu medicíny a síle člověka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.