Ve stínu přehrady. Ničivé záplavy znovu otevřely téma stavby přehrady v Nových Heřminovech
Dokument Ve stínu přehrady natočil reportér Martin Knitl
Česko zasáhly v září 2024 ničivé záplavy. V Moravskoslezském kraji znova otevřely sporné téma stavby nové přehrady na Bruntálsku. Proč ještě nestojí a proč se na ni čeká desítky let? Dokument se vrací do těžkých okamžiků v zatopených oblastech. A zároveň odhaluje, proč zmíněné vodní dílo jako důležitá ochrana před povodněmi zůstává jenom na papíře.
Související
-
V Nových Heřminovech se bude znova hlasovat v referendu o stavbě přehrady
Vodní nádrž, která by ochránila před záplavami města i vesnice podél toku řeky Opavy, obec v referendu v roce 2008 odmítla. Teď po ničivých povodních se to může změnit.
-
Nejhorší záplavy v novodobé historii zasáhly Moravskoslezský kraj v roce 1997
Výběr informací o velkých povodních v Moravskoslezském kraji po roce 1990 (v kraji byl dnes vyhlášen stav nebezpečí):
-
Za zářijové škody po povodních zatím vyplatily pojišťovny 8,9 miliardy korun. Vyřídily 76 500 událostí
Podle údajů pojišťoven jde o druhou největší katastrofu od vzniku Česka. Více škod způsobily jen rozsáhlé povodně, které zasáhly zemi v srpnu 2002. Za ně pojišťovny vyplatily 36,7 miliardy Kč.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.