Ve Zlíně můžete navštívit vilu Miroslava Zikmunda. Život světoběžníka v ní připomíná úplně všechno
Zikmundova vila ve Zlíně není uměle vytvořenou expozicí. Je prostorem, který vypráví příběh života inspirativního světoběžníka Miroslava Zikmunda. Byla postavena ve 30. letech 20. století. Nejdříve byla funkcionalistická stavba domovem prvního zlínského hejtmana Josefa Januštíka. V 50. letech ji od firmy Baťa koupil oscarový režisér Elmar Klos. Ten ji v roce 1953 prodal Miroslavu Zikmundovi.
Známého světoběžníka uchvátila hlavně rozlehlá zahrada, která má rozlohu přes osm hektarů. Miroslav Zikmund byl známý tím, že si o všem vedl evidenci. Nejinak tomu bylo u zahrady. Postupně zpracovával mapu venkovního prostoru, do které zapisoval údaje o všech stromech a rostlinách.
Vnitřní prostor vytvořil pro nového majitele Zdeněk Plesník. Obývacímu pokoji dominuje prezentační stěna, na které mohou návštěvníci vidět nejrůznější artefakty z cest. V pokoji jsou k vidění i dárky od známých osobností, které do vily jezdily. Častým hostem byl Ludvík Vaculík nebo třeba Václav Havel.
Unikátní ohýbaný nábytek je z dílny designéra Miroslava Navrátila. Celému prostoru vily dominuje dřevo a velká okna. Miroslav Zikmund vlastnil kolem 11 tisíc svazků knih. Jsou uloženy nejenom v knihovně, ale také v pracovně a dalších místnostech.
Jak už bylo řečeno, Miroslav Zikmund si vedl o všem podrobné záznamy. Přesně věděl, kde co má. Dokonce si vedl i knihu návštěv. Díky tomu se návštěvníci vily například dozvědí, že v roce 1985 navštívil cestovatele Václav Havel a přespal v pokoji pro hosty.
Zikmund denně cvičil. I když s úsměvem říkal, že nejlepší cvičební nástroje jsou sekera a hrábě. Do koupelny si nechal nainstalovat žebřiny a nechybí tu ani žíněnky. Vedle vany, která patřila k původnímu vybavení, nechal dostavět sprchový masážní kout.
V Zikmundově vile dýchne na každého návštěvníka atmosféra dálek a přímo před jeho očima ožije příběh člověka, který byl až do svých 102 let pro mnohé velkou inspirací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.