Ve Zruči u Plzně je největší muzeum letadel v České republice. Nabízí louku plnou příběhů
Nejbližší letiště je odtud vzdálené asi patnáct kilometrů, přesto se to tu letadly a další leteckou technikou doslova hemží. Od známého práškovacího žlutého letadla zvaného čmelák, přes stíhačky, až po opravdu velká dopravní letadla pro desítky pasažérů. Nechybí ani vrtulníky. Kulisu největšího soukromého muzea letadel u nás dokresluje pozemní bojová technika. Vítejte na louce plné příběhů ve Zruči u Plzně.
Na své si tu přijdou všichni – malí, velcí, piloti i „nepiloti“. Muzeum letadel nemůžete přehlédnout. Už z dálky je vidět obrovské dopravní letadlo, které byste čekali spíš na ruzyňském letišti v Praze než na louce u lesa. Zblízka pak užasnete nad loukou doslova posetou letadly. Po vstupu do areálu nejdřív nevíte, kam koukat dřív. Po chvilce si ale začnete všímat jednotlivých detailů.
Co stroj, to příběh. Například jedno z největších vystavených letadel ruské výroby Tu-104A mnoho let dopravovalo cestující na dovolenou. Svůj zasloužený odpočinek tu tráví spolu s bojovým vrtulníkem nebo stíhačkou. Tedy se stroji, které měly úplně jiné poslání než dopravu výletníků k moři. A vedle nich stojí až neuvěřitelná a na koleně vyráběná „pidi“ letadélka, která ovšem dokázala létat. Do mnoha exponátů vás tu nechají nakouknout a třeba i sednout.
Nad exponáty bdí socha diktátora
Pod levým křídlem velkého dopravního letadla si nemůžete nevšimnout několik metrů vysoké betonové sochy sovětského diktátora Stalina. I když je mohutná, ve srovnání s velikostí letadla působí spíš komicky. A tak by to se sochami diktátorů a tyranů mělo být. Ne je zlikvidovat, aby se na ně úplně zapomnělo, ale ukázat je v jiné perspektivě.
Stalinova socha je v prostoru zakomponována citlivě s ohledem na dějiny. Stalin tu pod křídlem v Sovětském svazu vyrobeného letadla bdí nad legendárním tankem T-34. Tedy jedním z těch, které sehrály zásadní roli ve vítězství Rudé armády ve druhé světové válce. Příznivci vojenské techniky, nejen té letecké, tu najdou i spoustu dalších zajímavostí. Třeba stroj unesený teroristou nebo letadlo, které sloužilo jako restaurace.
Mezi opravdové letecké unikáty patří stroje F-104, CF-104D, Mirage IIIR, SMB-2. Su-7U, AN-30 a Tu-104A. Sbírka vrtulníků dokonce obsahuje všechny typy, které u nás kdy létaly. Oddělení tanků nabízí přehled hlavních typů obrněnců a jejich zajímavých úprav.
Letecké muzeum ve Zruči, také nazývané Air park Zruč, je dílem dvou nadšenců. Pilota Karla Tarantíka a jeho syna Miloše. Muzeum založili už v roce 1993 a stále ho doplňují o nové přírůstky – a také o nové příběhy. Bez jejich obrovského zápalu a odhodlání zachraňovat stroje určené jinak k sešrotování by tohle muzeum nikdy nevzniklo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Předložila kritický audit a Válek ji obratem vyhodil. Za bývalou státní manažerku se teď postavil soud
-
Divokých 100 dní s Trumpem. Druhé období zahájil s nejnižší popularitou od dob Eisenhowera
-
Rodinná pouta a právník, který mluvil. Kauzu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra šetří policie
-
ONLINE: Ruský dronový útok způsobil v Kyjevě požár a zranil ženu. Opět fungovala protivzdušná obrana