Větrný mlýn ve Štípě na Zlínsku je nejmenším mlýnem holandského typu v České republice
Větrný mlýn holandského typu, označovaný také někdy jako Kovářův, se nachází v obci Štípa necelých deset kilometrů od Zlína. Byl postaven v letech 1858 až 1860 starousedlíkem Kristiánem Kovářem. Odtud jeho přízvisko.
Mlýn pracoval až do druhé světové války, kdy byl zapečetěn. Během války se pak ve mlýně mlelo načerno. Po válce větrný mlýn ještě krátce sloužil pro občasné šrotování.
V roce 1947 chtěl majitel mlýn zbourat, to ovšem nepovolil památkový ústav.
Roku 1964 byl mlýn jeho majiteli odebrán a předán do péče státu. V současné době patří objekt opět rodině Kovářů, která se o něj stará.
Větrný mlýn ve Štípě patří k nejmenším větrným mlýnům holandského typu v České republice. Průměr válcové budovy činí 6 metrů, celková výška je 8,2 metru.
Dodnes skvěle zachovalý mlýn je hodnotným dokladem lidového stavebnictví a jedinou dochovanou stavbou tohoto druhu na Zlínsku.
Po domluvě s majiteli je mlýn přístupný veřejnosti jako soukromé muzeum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Vrahové.‘ Rozzlobený dav házel na španělského krále při jeho návštěvě zaplavených míst bláto
-
Přibývá vojáků s nárokem na výsluhu. Letos svléklo uniformu nejvíc lidí za posledních 10 let
-
Vítězná ligová série Slavie skončila. Pražané remizovali s Hradcem Králové 1:1
-
Operuji sám sebe a dívám se na své vnitřnosti, popisuje svou novou knihu lékař Šebek