Vinařská stezka v Kuksu nabízí poučení o víně i romantickou procházku vinohradem
Pokud se chcete projít po vinohradu, pokochat se pohledem na dozrávající hrozny a navíc se třeba i něco málo o vínu dozvědět, nemusíte nutně vyrazit na jižní Moravu. Jednu romantickou vinařskou stezku najdete třeba i na obnovené vinici v Kuksu v Podkrkonoší.
Nápad obnovit na Kuksu vinici se zrodil kolem roku 2000, kdy si vinař Stanislav Rudolfský prohlédl prostory hospitálního sklepení, kde měl hrabě Špork uskladněna vína a potraviny.
„Když jsem viděl ten nádherný prostor, takové mystické místo, přímo vedle hrobky a pod kostelem Nejsvětější trojice, tak jsem si říkal, že by bylo nádherné ho obnovit. A povedlo se, asi po dvou letech jsme s přáteli otevřeli Galerii českých vín. A když už byla galerie, tak jsem si říkal: hrabě Špork měl také vinici. Tak jsme se rozhodli s rodinou obnovit i část vinohradu na jižním opukovém svahu,“ vzpomíná Stanislav Rudolfský.
Od vinohradu k naučné stezce
Historický vinohrad byl nakonec obnoven roku 2005 na místě zvaném „Nad zámkem“, kde také začíná Naučná vinařská stezka. Návštěvník zde má možnost seznámit se s historií i současností vinařství, s prací na vinohradu, informační tabule vysvětlují odlišnosti jednotlivých odrůd vinné révy. Těch tady na Kuksu pěstují celkem 15, velká část jsou burgundské odrůdy – tedy ty, které kdysi do Čech přivezl Karel IV. I na něho vzpomíná jedna z tabulí, která připomíná jeho nařízení o zakládání vinic a viniční řád.
Nejen pro potěšení oka lemují cesty mezi hlavami vinné révy záhony bylinek a růží. Právě růže totiž jsou prý indikátorem chorob a vinařům v předstihu hlásí, že révu může napadnout některá plíseň. Díky těmto „zpravodajům“ s nádhernými květy tak může vinař včas zasáhnout a předejít případným škodám.
Během cesty naučnou vinařskou stezkou se návštěvník dozví i o nekonečné práci na vinohradu, o okopávání vinice či údržbě zídek. A kdo by snad byl unaven, může usednout v altánu a nekonečně dlouho se kochat pohledem na protější svah s barokním areálem Hospital Kuks a krajinu hraběte Františka Antonína Šporka.
Areál vinice i louka pod zámkem každoročně ožívá i Vinobraním, při němž – tak jako za časů hraběte Šporka – teče víno po zámeckém schodišti a lidé, jako kdysi poddaní, si mohou nabírat. Stezka pokračuje vinnou expozicí v Galerii českých vín v Hospitalu Kuks.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Řeky se už v pátek můžou dostat přes třetí povodňový stupeň, vše zkomplikuje silný vítr
-
Olomoucký kraj: Jesenicko zaostává kvůli velké izolaci, problémy jsou ale i na Hané
-
Kontraktoři, novinářské cesty i ‚lekce přátelství‘. Rusko šíří vliv v Africe, dopady bývají destruktivní
-
Marx, Stalin, Trockij. Politolog vysvětluje vztek komunistů i jejich touhu po revoluci