Vítějeves na Svitavsku zdobí půvabný novogotický kostel. Nejvzácnější jsou jeho fresky
V naší zemi je mnoho obcí, kterým vévodí staré kostely. Mezi ně patří i Vítějeves na Svitavsku v Pardubickém kraji, kde mají půvabný novogotický kostel svaté Kateřiny. V obci stojí už od 14. století. První zmínka o něm pochází z roku 1340, kdy byl zatím jenom kaplí. Dnes je z ní hlavní oltář.
Kostel svaté Kateřiny byl kostelem farním a našli bychom ho v popisu pražského arcibiskupství. Záznam o něm byl zanesen za Arnošta z Pardubic. Kostel byl postaven v pseudogotickém slohu. Přestavěný byl v roce 1907, kdy byl z obvodových zdí vytvořen vstup.
Kostel má i funkční varhany z roku 1912, které stojí na krásném dřevěném kůru. V loňském roce byly zrestaurovány nákladem 320 tisíc a nyní opět krásně znějí.
Největší vzácností vítějeveského kostela jsou fresky na zdech kaple. Objeveny byly v roce 1948 při malování. Od té doby ale bohužel nadále zvětrávají a postupně opadávají. Jeden ze zobrazených evangelistů už není skoro vidět. Farnost už několikrát žádala o jejich zrestaurování, ale náklady na jejich obnovu by byly milionové.
Pokud někdy přes Vítějeves pojedete, můžete si kostel svaté Kateřiny prohlédnout i zevnitř. Kontakt na místní kronikářku Boženu Farkašovskou, která vám svatostánek ochotně otevře a provede vás jím, najdete ve vitrínce umístěné na zdi kostela. Anebo se přímo domluvte s panem farářem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.