Vodní záchranáři na Slapech ukončili sezonu, incidentů měli více než loni
Více lodí, více turistů a také více zásahů. Tak hodnotí letní sezónu vodní záchranáři na Slapech. U přehrady zůstávají ještě do konce tohoto pracovního týdne, výjezdů už mají ale málo a tak mají čas na kontrolu techniky před zazimováním.
Stanislav Hubáček kontroluje loď, kterou budou záchranáři brzy vytahovat z vody a nechají ji přes zimu odpočinout. Na Slapech letos během léta strávil tři týdny. „Nejsilnější zážitek byl, když loď se třemi osobami narazila do skály. Musel přiletět vrtulník, letecká záchranná služba, a my jsme vytahovali lidi z lodi,“ popisuje pro Český rozhlas Region.
Na kontrolu techniky dorazil i předseda vodních záchranářů Daniel Vičan. „Aktuálně máme 92 zásahů, což je minimálně o 30 procent více než loni. Myslím si, že číslo by bylo i vyšší, protože nepíšeme, kdy vyndáváme klíště, nebo když k nám někdo přijde, abychom mu ošetřili odřené koleno,“ říká Vičan.
I během dovolené
Členem Vodní záchranné služby je už šestým rokem i Petr Šolín. „Měli jsme tu poblíž dvě popálené osmnáctiměsíční děti, když si na sebe strhli konvici. V té chvíli to bylo špatné – problém na Slapech je, že dojezdové časy záchranky jsou delší a to je důvod, proč tady jsme. To je asi to nejdramatičtější, co jsem zažil,“ líčí své zkušenosti.
Zpětná vazba od lidi bývá hlavně pozitivní. „Častokrát se někdo staví na základně a donese zmrzlinu,“ dodává Petr Šolín.
I přes dnešní uspěchanou dobu tak nemají vodní záchranáři problém směny obsadit. „Jezdím sem strašně rád, mám to jako součást svojí dovolené. Užívám si to tu tady po boku báječných lidí, kteří tady slouží. I když jsme tu každý z jiné profese, děláme to všichni rádi. Líbí se nám, že ve finále zásahy vždy dobře dopadnou,“ doplnil další vodní záchranář Radomír Novák.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Svěřenské fondy zjevně nefungovaly.‘ Jak by mohl Babiš podle expertů vyřešit po volbách střet zájmů?
-
Pád Asada? Rusové se mohli podílet na zákulisní dohodě, naznačuje expert
-
V Brně se odtahuje polovina aut co před deseti lety. Město platí firmy paušálem, nemají důvod se ztrhat
-
Cestou k nesvobodě je, když se přestaneme navzájem poslouchat, upozorňuje osmnáctiletý vědec Čermák