VOZKA
Včera jsem se tu v souvislosti s abych tak řekl "kozími" jmény na obloze zmínil o nejjasnější hvězdě souhvězdí Vozky, která se jmenuje Capella, eventuálně druhým jménem Amalthea. První jméno je latinské a znamená kozička, druhé je jméno konkrétní kozy, té, která odkojila pozdějšího nejvyššího řeckého boha Dia. Ta nejjasnější hvězda souhvězdí Vozky, odborně alfa Aurigae, má ještě třetí jméno. Zní Altajoth, ale to je všechno, co se mi o něm podařilo zjistit.
Hvězda jménem Capella tedy nemá nic společného s kapelami co soubory hudebníků. O tomto mimořádně zajímavém slovu jsem tu už kdysi mluvil, takže jen v největší stručnosti: kapely se jmenují podle prvních kapel, které dostaly své jméno díky tomu, že hrály v kaplích a kaple se jmenují podle první takové svatyně, které se tak říkalo proto, že jako ostatek přechovávala pláštík s kapucí, latinsky cappela, svatého Martina. Ta první kaple byla v Tours.
Ale zpět na oblohu, chci dnes mluvit o zimním v těchto dnech viditelném souhvězdí, jehož nejjasnější hvězdou je Capella, tedy o souhvězdí Vozky, latinsky Auriga. Podle velké většiny autorů je tento vozka, staří Řekové mu říkali Heniochos, čili "ten, kdo drží opratě", na oblohu přenesený athénský král Erichtonios, syn boha Héfaista a samotné Země, tedy Gaie, kterého vychovala bohyně Athéna. Erichtonios se pak v dospělém věku proslavil z celkem třikrát Jednak jako první člověk zapřáhl koně do vozu. Za druhé jako první zoral pluhem zem. A za třetí zavedl později velmi významné slavnosti na oslavu své vychovatelky bohyně Athény, ty slavnosti se jmenovaly panathenaje a jejich významnou součástí byl slavnostní průvod zvaný pompé; ano, odtud je naše běžné slovo pompa.
Ale neutíkejme od Vozky. Přestože athénský král Erichtonios, pokud je známo, neměl nic společného s kozami, součástí souhvězdí Vozky je nejen nejjasnější Capella, tedy kozička, ale i další tři méně jasné hvězdy, kterým se souhrnně říká Kůzlátka. Na vyobrazeních souhvězdí Vozka drží Kozičky v rukou, zatímco Kozička mu sedí na ramenou. Proč to tak je, my dnes nevíme, staré dnes neexistující národy předaly vozku s kozami Řekům, aniž by jim řekly, jaká legenda se k těm kozám víže. Ano souhvězdí Vozka je velmi staré, Řekové ho převzali od národů žijících v Mezopotámii. Na což je důkaz: v mezopotámském městě Nimrodu v moderní době vykopali sošku vozky z kozou na rameni a s kůzlatky na rukách. Vypadá skoro přesně tak, jak souhvězdí Vozka odnepaměti a dosud zobrazujeme.
Vysílá se v pátek 3.1.03
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.