Výdej elektronických občanek ve středních Čechách nestíhají velká města

8. únor 2012

Vydávání elektronických občanských průkazů provázejí ve středních Čechách problémy. A to hlavně ve velkých městech, která nestíhají vyřizovat zvýšený počet žádostí.

Od ledna se totiž snížil počet výdejních míst na 26. Zájemce o nový občanský průkaz si navíc může podat žádost na kterémkoli úřadě v České republice.

  • Výdej elektronických občanek ve středních Čechách nestíhají velká
    města
    " style="">
    Výdej elektronických občanek ve středních Čechách nestíhají velká
    města
    " style="">
    Výdej elektronických občanek ve středních Čechách nestíhají velká
    města
0:00
/
0:00

Centrum správních agend v Kladně v místě výdeje občanských průkazů je dopoledne celkem zaplněné. A nevypadá to, že by úředníkům práce zrovna odsýpala od ruky. Lidé tu přesto odevzdaně čekají na vyřízení své žádosti: „Čekáme, že tu budeme čekat dlouho. Já jsem na udělání průkazu 9. ledna čekal tři hodiny. Hodinu čekám na novou, teď jsem tu přes hodinu. Já přes hodinu.“

Podobná čekací doba na výdej občanského průkazu je třeba i v Kolíně nebo v Kutné Hoře. Možné důvody vysvětluje kladenský primátor Dana Jiránka (ODS): „Jsou problémy hlavně kapacitně. My jsme od začátku avizovali a i Ministerstvo vnitra to spočítalo, že ty větší takzvaně "trojkové" obce jako je Kladno, potřebují těch pracovišť více, protože není možné to stihnout na těch stávajících. Samozřejmě se to potvrdilo.“

Kladno proto přidá od března další úřední den. Stejný postup zvolili i v Benešově, kde navíc na tuto agendu přijmou dalšího úředníka. Mladá Boleslav vyšla žadatelům vstříc rozšířením úředních hodin. Více práce mají i v Dobříši na Příbramsku, v lednu tu vydali tu asi o 100 průkazů více než obvykle, říká vedoucí Centra správních agend Emanuel Pavel: „Od počátku roku jsme zaznamenali nárůst žadatelů o vydání občanských průkazů, bylo to způsobeno tím, že se přešlo na nové průkazy a také tím, že od poloviny prosince loňského roku se žádosti z těchto důvodů už nenabírali.“

Menší města naopak žádné velké problémy nehlásí, fronty netrpělivých čekajících nejsou v Berouně ani v Hořovicích na Berounsku, v Mělníce, v Kralupech nad Vltavou nebo v Neratovicích. I když všude přiznávají, že výdej nových typů průkazů je časově náročnější.

Kladno - čekání na nové občanské průkazy

Malý zájem je všude o průkazy s čipem, hlavně kvůli tomu, že stojí 500 korun: „To mi stojí za to, jo? Ať to dávaj´ mladejm, my máme normální. My žádný elektronický podpis nemáme.“ Starší lidé na kladenském úřadě si nepřipouštějí, že i jejich obyčejný občanský průkaz už bude elektronický.

Jak bude Kladno řešit nárůst práce s výdejem občanských průkazů se ptáme opět primátora Dana Jiránka (ODS). „Samozřejmě snažíme se domluvit s Ministerstvem vnitra. Jestli tedy opravdu stát nemá prostředky na to, aby nás vybavil novými pracovišti, tak některé obce - i Kladno - jsou ochotné si ty mašiny koupit, ale pak potřebujeme, aby ta podpora byla zajištěná ze strany ministerstva. Nemůže dotovat z daní našich občanů státní správu."

Díky novinkám v oblasti elektronických občanek ale můžete i ušetřit čas, zažádat o průkaz je teď možné kdekoli bez ohledu na trvalé bydliště. Výhodu využil i náš kolega Pavel Pavlas: „Tato změna mi pomohla, protože já mám trvalé bydliště v České Lípě, bydlím v Praze a o občanský průkaz jsem požádal na radnici v Dobříši, protože tam jezdím pravidelně na tiskové konference.“

Na druhou stranu výdejových míst ubylo a lidé třeba z Benátek nad Jizerou si teď musí pro občanský průkaz dojet až do Mladé Boleslavi. Dřív vše vyřídili v místě, změnu tedy vůbec nevítají.

autor: Jana Káninská