Výstava o dětech z česko-německých rodin Československu po roce 1945. V Sasku vznikla iniciativa na záchranu tamních lesů
Na konci července byla v Regionálním muzeu v Děčíně zahájena výstava Děti nepřítele. Zabývá se tématem dětí narozených z německo-českých vztahů a jejich osudem v Československu po roce 1945.
Výstava prezentuje každodenní život česko-německých dětí v kontextu politických dějin. Opírá se o výpovědi pamětníků, kteří vypovídají o tom, jak se v dětství vypořádali s negativními zkušenostmi, i jak se jejich původ projevil na jejich identitě. O výstavě a její podobě jsme si povídali s ředitelem muzea Vlastimilem Pažourkem.
Sucho, mírné zimy, vichřice. To všechno se výrazně podepisuje na kondici hornolužických lesů v Sasku.
Jejich stav se za posledních 10 let výrazně zhoršil. Na smrkových porostech řádí kůrovec, listnáče pro změnu trápí dřevokazné houby. Vznikla tu proto iniciativa, v jejímž čele stojí biologové, ale obrací se i na občany, která má za cíl ozdravění lesa.
Příspěvek o tom připravili kolegové z naší partnerské stanice MDR 1.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.