Z nizoučké rozhledny u Čermné na Domažlicku je vidět až na Šumavu
U malé vísky Čermná na Domažlicku na kopci zvaném Křemel vyrostla teprve nedávno dřevěná vyhlídka. Přesto, že je vysoká jen asi tři metry, nabízí úžasný panoramatický pohled do krajiny. Na Domažlicko, na vrcholky Českého Lesa a Šumavy včetně její bavorské části. Sama vyhlídka je celá ze dřeva a pěkně tak doplňuje ráz venkovské krajiny.
Na dřevěnou vyhlídkovou věž vede čtrnáct schodů. Kde se tu vyhlídka vůbec vzala? Postavili ji tu v roce 2012 v rámci evropského programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem. Od té doby přibyl ještě zastřešený altánek pro posezení, ale také hřiště a oblíbené atrakce pro děti. K vyhlídce zatím nevede turistická značka, i přesto si ji turisté i cykloturisté už našli.
Kopec Křemel, na kterém najdeme vyhlídku, není nijak vysoký. Jeho nadmořská výška je pouhých 450 metrů. I přesto je z vyhlídky dobře vidět a dlouho ještě bude. Na rozdíl od mnohem výše položených rozhleden totiž kolem vyhlídky na Křemeli nejsou lesy. Jen pole kam oko dohlédne. Nehrozí tak, že by ji v budoucnu přerostly stromy.
U vyhlídky je obec Čermná. Údajně byla založena už ve 12. století, kdy se tady v Srbiském potoce rýžovali zlato. První doložená zmínka o obci je ale až z roku 1233. Podle archeologických vykopávek bylo prvotní osídlení této oblasti už ve střední a pozdní době kamenné a na počátku doby bronzové.
Kde se vzaly názvy Čermná a Křemel
Potok v Čermné, hlavně jeho břehy bývaly zbarvené do červena od železitých rud. Odtud prý pochází název obce Čermná – červená. Jen pro zajímavost. V Plzeňském kraji najdeme dvě obce Čermná. Jednu na Klatovsku a druhou právě tady na Domažlicku. V České republice je potom celkem deset obcí Čermná. Jejich obyvatelé dokonce pořádají každoročně společná setkání. Pokaždé v jiné Čermné.
A co Křemel? Na kopci, kde dnes můžeme navštívit vyhlídku, se při orbě na polích vždycky nacházeli různě velké oblázky, takzvané křemelky. Odtud název Křemel nebo Na Křemeli.
Za obcí Čermná můžeme z vyhlídky směrem na jih vidět obce Hlohová, Hlohovčice a Srbice. O kousek dál obec Koloveč. Z vyhlídky je nádherný výhled také na Šumavu s vrcholky jak na české, tak bavorské straně. Západnímu směru dominuje pás pohraničních hor Chráněné krajinné oblasti Český les s nejvyšším vrcholem Čerchov.
Vyhlídka u Čermné patří do souboru několika vyhlídek, které vyrostly díky programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013. V blízkém okolí se nacházejí vyhlídky v obcích Chrastavice, Puclice, Kvíčovice a Semněvice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nechceme, aby to usnulo.‘ Sokolové z Dobřichovic stále tlačí na prošetření hospodaření centrály
-
Voliči Sociální demokracie neskočí Konečné kolem krku. Dohoda se Stačilo! není výhodná, míní Honzejk
-
Zásah v Roztokách u Prahy je ukončený. Záchranné služby u nikoho meningitidu nepotvrdily
-
Největší objev v polské historii. Našli tam obří ložisko ropy a zemního plynu