Za buddhistickou stavbou už nemusíte do Nepálu. Stačí se vydat na jih Plzeňska
Byli jste někdy v Nepálu? S trochou nadsázky můžeme říct, že už tam ani cestovat nemusíte. Alespoň pokud vás zajímají tradiční buddhistické stavby. První a opravdu monumentální žulovou buddhistickou stúpu můžete navštívit nedaleko obce Těnovice na jihu Plzeňska. Odměnou vám bude i krásný výhled od exotické stavby na malebnou českou venkovskou krajinu.
Zvykli jsme si cestovat za historickými památkami napříč Českou republikou. Často ani netušíme, k jakému účelu ta místa nebo stavby původně sloužily. Jednou je to kaplička, jindy třeba kostelík. K takovým místům nás přitahuje třeba krásný výhled do krajiny nebo úžasná příroda bez ohledu na naše vyznání. O původním účelu stavby často ani nic vědět nepotřebujeme. Výlet je i tak pěkný.
Tak trochu jiný výlet si teď můžete udělat k opravdu exotické stavbě – buddhistické stupě. Vůbec první budhistické stavbě v České republice. Najdete ji nad obcí Těnovice na jihu Plzeňska. Jedná se o mohutnou několik metrů vysokou žulovou stavbu, řekněme mohylu. Na jejím vrcholu stojí v malé dutině soška pozlaceného sedícího Buddhy.
Hledí do české krajiny a vybízí k rozjímání, zklidnění a zastavení. Buddhistickou stupu zdobí i desítky pestrobarevných praporků popsaných mantrami. V Buddhismu Diamantové cesty hraje stúpa důležitou roli v meditacích. Zastavit se a chvíli rozjímat tu může každý.
Dobře se tu cítí všichni - budhisté i turisté
Buddhistická stúpa je hlavně meditačním centrem, nejde o plánovanou turistickou atrakci. Její správci z Centra Buddhismu Diamantové cesty se ale samozřejmě návštěvníkům a turistickému ruchu, který tato exotická stavba vyvolává, nebrání. Každý tu totiž může poznat sám sebe.
Podle buddhistického učení, když stupu třikrát obejdete po směru hodinových ručiček a budete si přitom přát něco dobrého, co neuškodí jiným, splní se vám to. Nepálská stavba vám také nastaví zrcadlo, ve kterém můžete v úplně jiném světle spatřit toho nejbližšího z lidí – sebe sama.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zakázali mi o tom mluvit.‘ Parkování zdarma v Praze má i auto pumpaře z ODS
-
Omezení prodeje zboží v akci by přineslo zlevnění, říkají potravináři. Podle obchodníků to bude naopak
-
ONLINE: Trump dal milosti lidem odsouzeným za útok na Kapitol. Odvolal také čtyři vysoké vládní úředníky
-
Povede příměří ke konci války v Gaze? Proces ohrožují extremisté, Trumpův postoj je nejistý