Zákon o "euroreferendu" možná ještě dozná změn
Pravděpodobnost toho, že o vstupu do Evropské unie budeme hlasovat v referendu, se po dnešku zvýšila. Potřebný zákon totiž poslanci projednali i v takzvaném druhém čtení, i když s některými poměrně zásadními návrhy na jeho změnu.
O tom, zda chceme do Unie, by lidé měli hlasovat už v polovině příštího roku. Sněmovna původně k senátnímu návrhu zákona připomínky neměla. "Ani v jednom výboru, myslím, nebyly žádné námitky vůči zákonu, vůči jeho obsahu," říká Dagmar Lastovecká, senátorka za ODS, která ve sněmovně zákon obhajuje.
Pak ale přichází její stranický kolega Radim Chytka. Vadí mu, že zákon neurčuje, kolik lidí musí k referendu přijít, a zpochybňuje jeho výsledek při malé účasti. "Dejme tomu 17 procent obyvatel České republiky, a těsná nadpoloviční většina by se vyjádřila pro."
Je zajímavé, že ODS zatím proti podobným věcem nebyla, reaguje hned vzápětí Karel Vymětal z KSČM. "Proti tomu, aby například někteří senátoři byli zvoleni osmi procenty hlasů, a přitom - i když tedy zastupují jenom těch osm procent - měli plný mandát."
Zda nakonec zákon o referendu o vstupu České republiky do Evropské unie bude, či nebude předepisovat minimální účast hlasujících, i o tom rozhodne už ve čtvrtek třetí, tedy konečné hlasování sněmovny. Pak ještě zákon musí projednat Senát a podepsat prezident.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Fotbalisté Sparty v Lize mistrů prohráli s Interem Milán 0:1, vyřazovací fázi letenští hrát nebudou
-
Britové dva dny sledovali ruskou špionážní loď ve svých vodách. Bojí se o podmořskou infrastrukturu