Zámek Sychrov je jako vyřezávaná pohádka. Často se stává domovem králů a princezen
Máte rádi pohádky? Jestli je vaše odpověď kladná, pak byste se určitě měli vydat na nejpohádkovější zámek severních Čech. Ať už budete procházet jeho interiéry anebo přilehlý park, bude na vás dýchat kouzelná atmosféra dob králů, princů a princezen. Přibližně dvacet kilometrů od Liberce najdete klenot mezi českými zámky, Sychrov, na který se sjíždějí filmaři i ze zahraničí.
Zlatovláska, Kočičí princ, Radúz a Mahulena, Fišpánská jablíčka, Nesmrtelná teta, O poklad Anežky České, Dobrodružství kriminalistiky, Nejkrásnější hádanka. Ve výčtu pohádek a jiných filmových kousků, které se na Sychrově natáčely, bychom mohli pokračovat ještě hodnou chvíli.
Státní zámek, který byl v minulosti sídlem původem francouzského rodu Rohanů, dnes přitahuje dokonce i filmové štáby z Indie, z takzvaného Bollywoodu. A v ložnici zámecké paní vznikl například i hudební klip k písničce Michaela Kocába S cizí ženou v cizím pokoji.
Zákoutími sychrovského zámku se můžete projít s průvodcem. Jedno z prvních míst, které navštívíte, je schodišťová hala. Tu jste určitě zaregistrovali třeba ve Zlatovlásce nebo v pohádce Nesmrtelná teta. Za pozornost stojí především unikátní dřevěné zábradlí z dílny řezbáře Petra Buška. Vypadá, jako by bylo z litiny, ale nedejte se zmýlit, ve skutečnosti je kompletně celé ze dřeva.
Za zmínku stojí i zámecká kaple. Tam se můžete pokochat pohledem na půvabné malby na skle a také si prohlédnout varhany od proslulého varhanáře z Příchovic. Na ty hrával i slavný český hudební skladatel Antonín Dvořák. Přímo v sychrovské kapli na zámku složil prý řadu duchovních děl jako například Ave Maria, Ave Maris Stella nebo O Sanctissima, která měla v kapli i svou premiéru.
Za prohlídku stojí i přilehlý zámecký park o rozloze šestadvaceti hektarů. Ten byl v 19. století jedním z nejvýznamnějších v celé Habsburské monarchii, dokonce sloužil jako předloha pro tak významná arboreta, jako mají v Průhonicích či na Konopišti. Kníže Kamil Rohan, jeden z vlastníků zámku, byl totiž velkým milovníkem botaniky a na Sychrov nechal přivézt vzácné dřeviny z Evropy i Ameriky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pardubický advokát Jelínek před soudem odmítl, že by si objednal vraždu. Snažil se vyvrátit motiv
-
Ukrajina představila Peklo. Nová ‚dron-střela‘ má mít dolet až 700 kilometrů, tvrdí Kyjev
-
Sejm zbavil Kaczyńského poslanecké imunity. Měl dvakrát udeřit aktivistu do obličeje
-
Vězení pro lidi bez domova nemůže fungovat, míní expert Šimáček. ‚Vytěsníme je,‘ zvažuje senátor Čunek