Zámek ve Slabcích na Rakovnicku znovu objevuje svou historii
V obci Slabce, vzdálené asi 15 km jižně od Rakovníka, byste možná zámek nečekali. Hned při příjezdu sem vás ale asi napadne, že obec a hlavně zdejší zámek s rozlehlým zámeckým parkem pamatují lepší časy.
Slabce zažily i horší léta, než ta současná. Zámek se postupně obnovuje a pomalu se tu navazuje na násilně zpřetrhanou historii.
Zámek ve Slabcích místní berou jako místo, kde sídlí pošta, lékařské ordinace, knihovna a obecní úřad. Také je tu autobusová zastávka, která je paradoxně umístěná přímo v zámecké budově. A víte, jak u nás vypadají autobusové zastávky… Začněme s místním kronikářem Romanem Hartlem, který přímo na zámku bydlí, spíš historií. „Zámek pochází z počátku 18. století, později došlo k razantní přestavbě, když se zámku ujali Hildprandtové z Ottenhausenu, významný podnikavý rod, který později skoupil celý zdejší kraj. A dokonce se tvrdí, že v době, kdy tu Hidprandtové žili, zámek s barokním parkem patřil k nejkrásnějším v Čechách.“
Zámek ale na přelomu 18. a 19. století na 50 let osiřel, protože Hildprandtové se odstěhovali do Blatné. Až v roce 1847 ho koupil Hugo Nostitz, který zámek přestavěl do dnešní podoby. V roce 1866 ho ale prodal šlechtickému rodu Croy von Dülmen, který tu žil až do roku 1945.
Po druhé světové válce přišly Benešovy dekrety, konfiskace šlechtického majetku a mnoho z vybavení zámku se rozkradlo. Druhým průvodcem je mi Romanova žena Markéta Hartlová, která pátrá po historii i u ještě žijících šlechticů, kteří na zámku žili. „Maxmilián, princ von Croy, což je jeden ze synů posledního šlechtického majitele, se tady byl podívat. Zrovna v místnostech, které se rekonstruovaly, měl svůj dětský pokoj a vedle byla ložnice rodičů, kde se narodil, takže pro něj to byl velmi dojemný okamžik.“
Právě tyto místnosti obec Slabce, které dnes zámek patří, dala opravit a je tu i malá expozice věnovaná historii. „Spousta lidí si myslí, že Croyovi byli nešťastní, že přišli o majetek, ale pro ně to byl hlavně domov, tento kraj milovali, pro něj dýchali,“ dodává Markéta Hartlová.
Při konfiskaci se ale na vše dobré, co Croyovi pro Slabecko vykonali, jaksi pozapomnělo. A právě tuto část historie chce Vlastivědný sbor, čili Markéta a Roman Hartlovi, při prohlídkách zámku připomenout. „Všechny zámky a hrady končí v době, kdy to bylo ještě panské sídlo, ale my ve Slabcích ukazujeme, co bylo dál, když to panským sídlem přestalo být,“ říká Roman Hartl.
A Markéta dodává, že v nové turistické sezóně se budete moci podívat i do zámecké věže, odkud je krásný výhled po kraji. To bude letošní novinka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vnitro roky vyvíjí systém za téměř miliardu. Před plným startem ho chce za stovky milionů předělat
-
Důchodová reforma obstála před Ústavním soudem. Je to dobrá zpráva pro všechny občany, míní Přibáň
-
Skarsgard do Varů dovezl snímek oceněný v Cannes, zavzpomínal přitom na opileckou bitku v Praze
-
Na kurtu jsem nechala vše. Nejsem robot, říká po semifinálové prohře ve čtyřhře Siniaková