Zámek ve Slabcích na Rakovnicku znovu objevuje svou historii

20. únor 2011

V obci Slabce, vzdálené asi 15 km jižně od Rakovníka, byste možná zámek nečekali. Hned při příjezdu sem vás ale asi napadne, že obec a hlavně zdejší zámek s rozlehlým zámeckým parkem pamatují lepší časy.

Slabce zažily i horší léta, než ta současná. Zámek se postupně obnovuje a pomalu se tu navazuje na násilně zpřetrhanou historii.

  • Zámek ve Slabcích na Rakovnicku znovu objevuje svou
    historii
    " style="">
    Zámek ve Slabcích na Rakovnicku znovu objevuje svou
    historii
    " style="">
    Zámek ve Slabcích na Rakovnicku znovu objevuje svou
    historii
0:00
/
0:00

Zámek ve Slabcích místní berou jako místo, kde sídlí pošta, lékařské ordinace, knihovna a obecní úřad. Také je tu autobusová zastávka, která je paradoxně umístěná přímo v zámecké budově. A víte, jak u nás vypadají autobusové zastávky… Začněme s místním kronikářem Romanem Hartlem, který přímo na zámku bydlí, spíš historií. „Zámek pochází z počátku 18. století, později došlo k razantní přestavbě, když se zámku ujali Hildprandtové z Ottenhausenu, významný podnikavý rod, který později skoupil celý zdejší kraj. A dokonce se tvrdí, že v době, kdy tu Hidprandtové žili, zámek s barokním parkem patřil k nejkrásnějším v Čechách.“

Zámek ale na přelomu 18. a 19. století na 50 let osiřel, protože Hildprandtové se odstěhovali do Blatné. Až v roce 1847 ho koupil Hugo Nostitz, který zámek přestavěl do dnešní podoby. V roce 1866 ho ale prodal šlechtickému rodu Croy von Dülmen, který tu žil až do roku 1945.

Po druhé světové válce přišly Benešovy dekrety, konfiskace šlechtického majetku a mnoho z vybavení zámku se rozkradlo. Druhým průvodcem je mi Romanova žena Markéta Hartlová, která pátrá po historii i u ještě žijících šlechticů, kteří na zámku žili. „Maxmilián, princ von Croy, což je jeden ze synů posledního šlechtického majitele, se tady byl podívat. Zrovna v místnostech, které se rekonstruovaly, měl svůj dětský pokoj a vedle byla ložnice rodičů, kde se narodil, takže pro něj to byl velmi dojemný okamžik.“

Právě tyto místnosti obec Slabce, které dnes zámek patří, dala opravit a je tu i malá expozice věnovaná historii. „Spousta lidí si myslí, že Croyovi byli nešťastní, že přišli o majetek, ale pro ně to byl hlavně domov, tento kraj milovali, pro něj dýchali,“ dodává Markéta Hartlová.

Expozice věnovaná historii zámku

Při konfiskaci se ale na vše dobré, co Croyovi pro Slabecko vykonali, jaksi pozapomnělo. A právě tuto část historie chce Vlastivědný sbor, čili Markéta a Roman Hartlovi, při prohlídkách zámku připomenout. „Všechny zámky a hrady končí v době, kdy to bylo ještě panské sídlo, ale my ve Slabcích ukazujeme, co bylo dál, když to panským sídlem přestalo být,“ říká Roman Hartl.

A Markéta dodává, že v nové turistické sezóně se budete moci podívat i do zámecké věže, odkud je krásný výhled po kraji. To bude letošní novinka.

autor: Jana Káninská