Zdravé plíce, zdravý člověk
Mým dnešním hostem je paní profesorka Martina Koziar Vašáková. Absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po ní nastoupila do Výzkumného ústavu tuberkulózy a respiračních nemocí v Praze na Bulovce, kde pracovala až do roku 1999. V rámci postgraduálního vzdělávání absolvovala tři atestace, a to z vnitřního lékařství, z tuberkulózy a respiračních nemocí a z alergologie a klinické imunologie.
V roce 2000 se stala primářkou nově vzniklého Ústavu plicních nemocí Thomayerovy nemocnice s poliklinikou. Roku 2005 byla jmenována primářkou sloučeného primariátu Pneumologické kliniky v Praze-Krči. Od roku 2016 se stala na základě výběrového řízení přednostkou této kliniky.
Pneumologie se dříve zabývala hlavně plicní tuberkulózou. Takový pohled na tento obor se v uplynulých desetiletích významně změnil.
Dnešním bičem je plicní rakovina, mimochodem … kouříte? Kolik máte balíčkoroků? Víc než dvacet? V tom případě se na vás paní profesorka těší. A co vlastně znamená balíčkorok? Prozradíme v podcastu. Také si řekneme, jestli se člověk na plicním vyspí dobře nebo špatně. Mají tam spánkovou laboratoř?
Poslechněte si celý rozhovor v podcastu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.