Ze dvou nepotřebných telekomunikačních věží vznikla nad Městem Albrechtice originální rozhledna
Tyčí se na Hraničním vrchu nad Městem Albrechticemi na Osoblažsku v Moravskoslezském kraji. Dvě vyhlídkové věže spojené můstkem jsou už od roku 2011 magnetem pro turisty. Nabízejí totiž velkorysý kruhový výhled. Od Beskyd, přes Jeseníky, okolí Města Albrechtic až do nedozírné polské roviny, kde až k moři nenajdete vyšší kopec než ten, ze kterého se právě díváte.
Dvě věže tady byly postaveny v době, kdy mobily ještě neexistovaly. Psal se rok 1980 a státní podnik Správa pošt a telekomunikací Praha si vyhlídl Hraniční vrch pro šíření bezdrátového signálu pevné sítě mezi Krnovem a Městem Albrechticemi. Od roku 1991 jej nahradil signál mobilních telefonů.
Vývoj šel ale i v tomto případě dopředu, a tak když se kovové věže staly pro tento účel nepotřebné, odkoupilo je Město Albrechtice a za pomoci dotací je společně v česko-polském příhraničním projektu přebudovalo na originální rozhlednu.
Na rozhlednu Hraniční vrch se můžete vydat po celý rok. Vstup na ni je navíc bezplatný. Na kopci, který má nadmořskou výšku 527 metrů, nechalo město vybudovat také dřevěné atrakce pro děti, informační tabule a lavičky určené k odpočinku. Samotná rozhledna je vysoká 25 metrů, na její vrchol musíte zdolat 149 schodů.
Na Hraniční vrch se dostanete pěšky z Města Albrechtic, od kterého je rozhledna vzdálená přibližně tři a půl kilometru. Zdatní turisté se mohou vydat na celý Městský turistický okruh, který má vlastní značení, je dlouhý 28 kilometrů a rozhledna je jednou z jeho atraktivních zastávek. Pokud ale pojedete autem, cestou na Piskořov najdete malé parkoviště, ze kterého je to na rozhlednu opravdu jen malý kousek nenáročnou trasou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka