Židovský svátek Lag be-omer
Na toto úterý 12. května připadá podle hebrejského kalendáře 33. den období omeru, hebrejsky "lag be-omer". Je to výjimečný den a my mu věnujeme náš první příspěvek.
Podle židovského kalendáře spadají nynější dny do období zvláštních sedmi týdnů, počítaných od počátku svátku Pesach. Tomuto období se říká omer. Židovská tradice označuje převážnou část těchto 49 dnů za dobu polovičního smutku. Tragický přídech jim v historii vtiskla persekuce Židů za nadvlády římského císaře Hadriána, a především masakry Židů, které provázely středověké křižácké výpravy do Svaté země. V židovských společenstvích na celém světě je proto zvykem zdržet se valnou část omeru veřejných slavností včetně svateb.
33. den omeru, hebrejsky "lag be-omer", je však přesto slaven a připomínán jako den vítězství. A je jen příznačné, že radost tohoto zvláštního dne židovského kalendáře má co činit s Božím učením, které bylo lidu Izraele vždy posilou i útočištěm. Talmud uvádí, že v onen den, uprostřed povstání Bar Kochby proti římským okupantům ve 2. století, přestala zhoubná epidemie zabíjet žáky bájného rabiho Akiby. Toho Akiby, který neuposlechl příkaz všemocného Říma a navzdory okupační moci šířil Boží učení. K žákům slavného učence patřil též Šimon bar Jochaj. Když byl jeho mistr uvržen do vězení, ukryl se v jeskyni a se svým synem Eleazarem zde strávil třicet let studiem posvátných Pěti knih Mojžíšových. Rabi Šimon bar Jochaj později zemřel třicátého třetího dne omeru a jeho nesčetní následovníci a obdivovatelé si toto výročí dodnes připomínají u jeho hrobu v izraelském Meronu. Činí tak, jak si Šimon bar Jochaj přál: s radostí, zpěvem a tancem.
V židovské historii patří tomuto učenci místo z nejvýznačnějších. Podle mnohých je autorem základního díla židovské mystiky zvaného hebrejsky "Zohar" neboli "Záře". Tato kniha, na 2400 stran komentáře k Pěti knihám Mojžíšovým, soudí, že biblické vyprávění skrývá hlubší pravdy, než nabízí doslovně chápaný text. Učí, že modlitbou a oddaností Stvořiteli je možno pozvednout se nad pozemskou hmotnou existenci, a tak dosáhnout spojení s Bohem.
Kniha Zohar se stala známou až v polovině 13. století, a proto ne všichni vykladači mají za to, že Šimon bar Jochaj byl jejím autorem. O datum úmrtí tohoto učence se však spory nevedou. "Lag be-omer", třicátý třetí den po začátku svátku Pesach, je proto dnem potěšení pro všechny, kdo jako Šimon bar Jochaj věří v nesmrtelnost duše, v skryté schopnosti člověka ovlivňovat vyšší duchovní síly. Podle občanského kalendáře připadne letos tento výroční den na nadcházející úterý, 12. května.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.