Zraněná zvířata mají ve vlašimské záchranné stanici padesátiprocentní šanci na přežití

12. srpen 2013

Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi má přes léto hodně práce s opuštěnými mláďaty a zraněnými zvířaty. Padesát procent z nich se podaří zachránit, druhá polovina ale svůj boj o život prohrává.

„Tady máme inkubátor, ve kterém můžeme vidět pět malých ježků, kteří si zrovna dávají šlofíka,“ ukazuje vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Stanislav Němec.

Jsou opravdu malí, každý z ježků váží okolo 60 gramů. Při jejich krmení se musí jen čekat, až mládě přisaje a vypije mléko, které mu ošetřovatelé nabízí.

Kromě ježků jsou v záchranné stanici i zajíci nebo holubi. Ptáky sem přivezli lidé, kteří je našli v kontejneru.

Péče o nalezená mláďata je časové náročná, ale vyplatí se. Zvířata se potom vrací do volné přírody. Ta, která se ale na stanici dostanou se zraněním, mívají často smutný osud.

Před pár dny tady bojovali například o život rorýse, který visel ve větrací šachtě v panelovém domě za provázek, který se mu omotal kolem nohy.

„Využívali jsme požární žebřík, tyč, síť a nakonec se nám ho podařilo vysvobodit. Nicméně měl zlomenou nožku, což je v podstatě neléčitelná záležitost, a svým zraněním podlehl,“ vzpomíná Němec.

Co ochránce hodně mrzí, je také nezdařená záchrana výra velkého, kterého srazil vlak.

„Měl zlomené obě nohy, z toho jedna zlomenina byla otevřená, a měl poraněné křídlo. Naše veterinářka Martina Vondráčková se snažila ze všech sil výra zachránit, šroubovaly se mu nohy. Přesto výr asi po týdnu zemřel,“ vypráví Němec.

Zvířata, která se ze svých zranění dostanou, jsou buď vypuštěna do volné přírody, nebo zůstávají ve vlašimské paraZOO.

autoři: Iva Menšíková , haj
Spustit audio