Zraněné zvíře můžete zachránit jediným telefonátem
Domácím mazlíčkům věnujeme první poslední. Někteří z nás se ale snaží pomáhat i jiným zvířatům. Záchranné stanice za loňský rok přijaly v České republice na 18 a půl tisíce tvorů. Starají se o ně tak, aby se mohli plnohodnotně vrátit do přírody.
Záchranné stanice mimo jiné učí, jak bychom se měli k nalezeným tvorům chovat, abychom nenadělali víc škody než užitku. Mnohé příčiny, proč se zvířata zraní, lze navíc eliminovat.
Nejčastěji se do záchranných stanic nosí ježci, z ptáků poštolky, ale objeví se třeba i orel mořský. „Číslo na nejbližší záchrannou stanici by měl mít každý z nás uložené v telefonu,“ nabádá Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
„Národní síť záchranných stanic se věnuje pomoci zraněným nebo jinak handicapovaným volně žijícím živočichům. Ne psům, kočkám a jiným domácím mazlíčkům, ani hospodářským zvířatům, podotýkám. Pro podporu činnosti záchranných stanic slouží veřejná sbírka Zvíře v nouzi,“ dodává Petr Stýblo.
Co dělat při nálezu zraněného nebo ohroženého zvířete, kontakty na záchranné stanice, možnosti podpory záchranných stanic a řadu dalších informací najdete na stránkách www.zvirevnouzi.cz. Když najedete kurzorem na mapu, objeví se vám kontakt na nejbližší stanici. Většina záchranných stanic je k zastižení denně od 8 do 20 hodin. Pokud si nevíte rady, volejte centrální dispečink záchranných stanic: 774 155 155.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.