Absence nemusí být jen ve škole
Velkému epileptickému záchvatu se dnes říká generalizovaný tonicko-klonický, tedy žádné velké zjednodušení, spíš naopak. Když měl dříve epileptik tento grand mal, bylo jasné, že byl v bezvědomí a měl křeče.
Méně dramatické, ale „divácky“ mnohem zajímavější jsou takzvané absence, označované z francouzštiny petit mal. Pacient vyrazí vlakem z Prahy do Pardubic a nic zlého netuše, vystoupí v Ostravě. Pojďme si o tom popovídat s paní docentkou Irenou Doležalovou z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně.
Zeptá se nás, jestli si například dovedeme si představit, že máte v mozku elektrické vedení na 220 Voltů a někdo vám tam pustí 10000 Voltů. To s vaší elektrárnou v hlavě pěkně zamává.
Působivě o tom, co vám udělá z vaší „hlavy včelín,“ umí paní docentka poutavě vyprávět a také nám vlije optimismus do žil, protože se za posledních čtyřicet let v neurologii i z pohledu léčby hodně změnilo. Paleta léků na výběr je široká, a i vysokému napětí v hlavě umíme postavit do cesty kvalitní izolaci.
Poslechněte si celý rozhovor v podcastu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka