Asistenční čivava nebo kníračka zasahující v Turecku. Čtyřnozí hrdinové přebírali ocenění Statečné psí srdce

24. duben 2024 13:00

Terezka, Rajo, Ajax, Kája nebo Rapp. To jsou jména hrdinů, kteří zachraňují lidské životy a pomáhají, když je to potřeba. Ty nejsilnější příběhy spolupráce člověka a psa připomíná už čtrnáctým rokem anketa Statečné psí srdce.

„Všichni pejsci, kteří byli v Turecku, byli schopni po dobu téměř dvanácti dní trvalého nasazení. A to byla ta jejich statečnost,“ říká kynolog týmu USAR Petr Klega, který se svou osmiletou fenkou velkého knírače Terezkou spolupracovali na záchraně lidí při zemětřesení v Turecku.

„Jedna z těch osob byla žena, která v troskách byla téměř pět dní uvězněna. A Terezka ji našla. My jsme samozřejmě byli přítomni obrovskému neštěstí, neštěstí tisíce mrtvých osob, mezi něž patřily i děti, ženy. A to vždycky člověka zasáhne,“ přiznává po ocenění Terezky v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů.

Zemětřesení, které postihlo v loňském roce Turecko a část Sýrie, si vyžádalo více než 50 tisíc obětí. Přestože jsou psi na takové situace cvičení, tento zásah byl jednoznačně jeden z nejnáročnějších.

„Terezka je velmi citlivá. Musím říct, že těch pejsků, které jsem ve službě využíval, už bylo mnoho. A ona je taková moje srdcařka. Je to pes, který mi opravdu přirostl k srdci asi nejvíc,“ dodává Petr Klega.

Kromě kníračky Terezky získali cenu ještě další čtyři psí hrdinové. Mezi oceněnými byla také poprvé čivava. Ta je svému páníčkovi, který je po mozkové obrně na vozíku, velkou oporou. Kromě podávání předmětů umí také předem upozornit na jeho panické záchvaty. In memoriam získal ocenění německý ovčák, který vypátral pohřešovanou seniorku z Trutnovska.

Podle čeho si Petr Klega vybírá chovatelkou stanici a psa? Co o anketě Statečné psí srdce říká její zakladatel Dušan Stuchlík? Poslechněte si celou reportáž.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio