Bára Basiková: Můj život je nevyzpytatelný. Baví mě zpívat i psát. V psaní je úžasná svoboda
Odmala chtěla být zpěvačkou, ale bavilo ji i psát. Kniha Rozhovory s útěkem se po 40 letech dočkala opětovného vydání, a dokonce divadelního zpracování.
Bára Basiková se letos zúčastnila už 39. ročníku tradiční soutěžní rozhlasové přehlídky Prix Bohemia Radio, která se koná v Olomouci. Během slavnostního večera zazpívala a vyznala se z lásky k Českému rozhlasu. „Rozhlas miluju. Jako malá si pamatuju, že jsme měli rozhlas po drátě a poslouchali jsme Hajaju. Ne každý měl tenkrát televizi, takže rozhlas mě v dětství provázel. Jsem ráda, že stále dává prostor mluvenému slovu a nevytlačil rozhlasové hry, četby na pokračování nebo pohádky.“
Nabídky si vybírá intuitivně
Bára Basiková ztvárnila řadu muzikálových rolí. Průlomový byl první muzikál Jesus Christ Superstar. „Byla jsem z nabídky nadšená. My tenkrát vůbec netušili, jaký to bude mít dopad. Mysleli jsme, že to budeme hrát jen přes léto. A strávili jsme tam čtyři roky. Dalo mi to nový prostor a nové zkušenosti. A určitě mě to zviditelnilo zase u jiného typu publika.“
Nabídky se pak hrnuly. Dnes už si vybírá, ale vloni o jednu nabídku přišla ze zdravotních důvodů. „Vždycky si vybírám z nějakého momentálního důvodu, intuice. Muzikál Okno mé lásky s písničkami Olympicu mě moc mrzí, a i když jsem dostala nabídku, teď už by mi vůči kolegyním přišlo nefér do něj naskočit. Ale podívat jsem se byla několikrát a doporučuju.“
Rozhovory s útěkem
Ačkoli je zpěvačka, ráda píše a vydala dvě knihy. „Psala jsem odmalička, bavilo mě psát a vymýšlet si. Bavila mě ta literární svoboda a nespoutanost. Celý život jsem si psala deníky nebo zápisky z cest, vedla jsem různé kroniky.“
Rozhovory s útěkem napsala už ve svých 19 letech. Tématem byla lesbická láska a milostné hledání mladé dívky, což bylo na rok 1982 velmi odvážné téma. Knihu jí tenkrát dokonce pochválil i Bohumil Hrabal „Tady ji nebylo možné vydat. Jedině, že bych něco seškrtala a upravila, ale to jsem odmítla. Nakonec jsem ji vydala hned po roce 1989 a pan Hrabal mi ji pokřtil,“ vzpomíná s dojetím zpěvačka.
Kniha se loni dočkala opětovného vydání a zpěvačku čekalo další překvapení. „Dárkem k mým 60. narozeninám bylo její divadelní zpracování, které realizoval kamarád a choreograf Martin Dvořák.“
Tématem by byl můj život
Odbočku k další knize udělala v době covidu. „Dcery mi založily blog s názvem ‚Když skočíš, já taky‘. Začala jsem psát, co mi přišlo na mysl. Hlavně mě nikdy nenapadlo, že bych přišla o práci. Tak jsem mapovala svoje pocity a přemýšlela, jak to prožívají kolegové. Blog se stal velmi populární. Ozvalo se nakladatelství, tak jsem připsala pár kapitol a byla z toho stejnojmenná kniha.“
Má nějaký námět na další knihu? „Téma by byl můj život, který je nevyzpytatelný,“ směje se zpěvačka. „A zřejmě i Helena Třeštíková usoudila, že to stojí za to zmapovat, tak vznikl časosběrný dokument. V roce 2009 začala točit další.“
Jaký má ještě umělecký sen? Je trojnásobná maminka – jaké má vztahy se svými dětmi? Kniha Rozhovory s útěkem je opředena dojemným příběhem, za kterým stojí malíř a autor rozhlasových pořadů Jiří Anderle. Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka