Barchan a barchaníci v Jemnici
Jemnice je malebné městečko na jihu Vysočiny a ožívá každý rok v polovině června kolem svátku sv. Víta unikátní historickou slavností s podivným názvem: Barchan. Traduje se, že patří mezi nejstarší lidové slavnosti v Čechách a na Moravě.
První písemné zmínky o ní jsou z roku 1713 a svědčí o tom, že byla už tehdy zavedenou tradicí. Po celá staletí je jejím jádrem závod čtyř poslů. Stará pověst vypráví, že v roce 1312 se vydal král Jan Lucemburský s velkým vojskem na Moravu proti loupeživým rytířům, kteří sužovali celý kraj. Svoji mladou choť Elišku Přemyslovnu svěřil do péče měšťanům v dobře opevněné Jemnici.
Král k novomanželce postupně vyslal čtyři posly s pergameny, kde popsal, že vojenské tažení probíhá úspěšně. Královna byla chudá, a proto posly odměnila jen tím, co měla. První dostal barchetový náprsník, který vyšívala pro svého chotě. Druhý dostal šátek, třetí punčochy a čtvrtý věnec. Tolik pověst. Podle etnografů je ale pověst o Janu Lucemburském a královně Elišce „naroubována“ na mladší lidový obyčej: dovednostní hry cechovní a měšťanské mládeže.
Běh o Barchan je od roku 2014 zapsán na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.