Belgický obr je plemeno králíka. Největšího na světě

4. červenec 2024

„Tohle králičí plemeno dělá svému jménu opravdu čest. V dospělosti váží průměrně 7–8 kilogramů, ale může mít i 12 kilogramů,“ říká zkušený chovatel Roman Krof, který za své belgické obry získal už mnoho pohárů a ocenění.

Pozornost budí také uši belgických obrů, které jsou i v poměru k velkému tělu mimořádně dlouhé.

Přívlastek belgický prozrazuje krajinu původu. Do Čech se belgičtí obři dostali přes Německo v roce 1882. Bylo to plemeno oblíbené, protože má vysokou užitkovost – jak masnou, tak kožešinovou.

Králík, plemeno belgický obr

Dnes se chová jako domácí mazlíček, má klidnou povahu. Ale ve stresu může přivodit i zranění, má silné zadní nohy. Chovatel také musí počítat s nároky na větší prostor a větší množství krmiva. To  bývají obvykle granule, seno, v sezóně třeba zelená vojtěška. Samozřejmostí je přístup k čisté vodě.

Dnes je vyšlechtěno mnoho barevných rázů – žlutý, černý, modrý, železitý, činčilový a dokonce i bílý a další. Belgičtí obři mají také své soutěže a hodnotitelé sledují velikost zvířete, kvalitu srsti, záda musí být bez hrbolů, pírko rovné, kontrolují se i oči, nohy a uši. Ucho musí být minimálně 17 centimetrů dlouhé a nepotrhané.

Ceny za chov králíka, belgického obra

Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.