Branické skály v Praze ukrývají továrnu z druhé světové války i zkameněliny trilobitů
Nejen na horách uprostřed panenské přírody najdete zajímavé skály. Pozoruhodnou přírodní památkou se může pochlubit i naše hlavní město. Nedaleko Barrandovského mostu se kousek od vltavského břehu tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.
Branická skála, opředená pověstmi o skrytém pokladu a dávném hradu, je jedním z nejvýchodnějších výběžků vápenců Českého krasu. Pokud jste už někdy jeli okolo, určitě jste ji nepřehlédli, je dominantou vltavského údolí. Historie těžby vápence v těchto místech sahá nejméně do poloviny 18. století. V několika vápenkách, které postupně vznikly u paty lomu, se z vápence pálilo proslulé „pražské staroměstské vápno“.
Za druhé světové války vybudovala ve skále německá armáda několik štol pro umístění podzemní továrny, chráněné před bombardováním. Tento komplex tvoří sedm různě dlouhých chodeb. Poměrně dlouho už se usiluje o jejich zpřístupnění pro veřejnost.
„Méně nápadný je sousední Školní vrch tyčící se nad evangelickým kostelíkem,“ říká Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. „Horniny na něm jsou tmavě šedé nebo téměř černé. Vznikly v jiném geologickém období než Branická skála. V období siluru.“
Pražské Branické skály jsou také známým nalezištěm zkamenělin. Pravděpodobně právě odtud pochází vůbec první popis zkamenělin z našeho území z roku 1770. Sběr vzorků, které leží volně na povrchu země jako kamenná suť, je povolen.
Autorem vyhlídkové plošiny na Branické skále je architekt David Vávra. Praha je odtud vidět jako na dlani. Děti se tu zase vyřádí na dětském hřišti pod skálou. Branické skály jsou vhodné k výletu i procházce, v posledních letech se staly také populárním lezeckým terénem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Sparty prohrávají v Lize mistrů s Interem Milán 0:1, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Britové dva dny sledovali ruskou špionážní loď ve svých vodách. Bojí se o podmořskou infrastrukturu