Branické skály v Praze ukrývají továrnu z druhé světové války i zkameněliny trilobitů
Nejen na horách uprostřed panenské přírody najdete zajímavé skály. Pozoruhodnou přírodní památkou se může pochlubit i naše hlavní město. Nedaleko Barrandovského mostu se kousek od vltavského břehu tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.
Branická skála, opředená pověstmi o skrytém pokladu a dávném hradu, je jedním z nejvýchodnějších výběžků vápenců Českého krasu. Pokud jste už někdy jeli okolo, určitě jste ji nepřehlédli, je dominantou vltavského údolí. Historie těžby vápence v těchto místech sahá nejméně do poloviny 18. století. V několika vápenkách, které postupně vznikly u paty lomu, se z vápence pálilo proslulé „pražské staroměstské vápno“.
Za druhé světové války vybudovala ve skále německá armáda několik štol pro umístění podzemní továrny, chráněné před bombardováním. Tento komplex tvoří sedm různě dlouhých chodeb. Poměrně dlouho už se usiluje o jejich zpřístupnění pro veřejnost.
„Méně nápadný je sousední Školní vrch tyčící se nad evangelickým kostelíkem,“ říká Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. „Horniny na něm jsou tmavě šedé nebo téměř černé. Vznikly v jiném geologickém období než Branická skála. V období siluru.“
Pražské Branické skály jsou také známým nalezištěm zkamenělin. Pravděpodobně právě odtud pochází vůbec první popis zkamenělin z našeho území z roku 1770. Sběr vzorků, které leží volně na povrchu země jako kamenná suť, je povolen.
Autorem vyhlídkové plošiny na Branické skále je architekt David Vávra. Praha je odtud vidět jako na dlani. Děti se tu zase vyřádí na dětském hřišti pod skálou. Branické skály jsou vhodné k výletu i procházce, v posledních letech se staly také populárním lezeckým terénem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vedení Krnova čelí kritice za pozdní evakuaci. Jak se situace vyvíjela minutu po minutě?
-
ONLINE: Lužnice ve Frahelži překročila padesátiletý průtok. Dostala se na úroveň extrémního ohrožení
-
Současný Senát může být prvním, který nezamítl ani jeden zákon. Nejzpupnější byl v éře Stanislava Grosse
-
Vláda dostala echo v předvečer oznámení. Pozitivní PR k Síkelovi vymýšlela narychlo, říká analytik