Co dělat, pokud se cítíme přejedeni
Nevolnosti způsobené přejedením mohou mít řadu důvodů. Stejně jako u jiných zdravotních problému je i zde lepší prevence, než léčba, vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.
Pokud se cítíme přejedení, musíme si uvědomit, čím jsme si to to způsobili. Pocit nadmutí, přecpání plynatosti nebo nevolnosti může mít totiž mnoho příčin.
„Tou nejčastější je technika jídla. Pokud se najíme rychle, to znamená, že napolykáme větší množství vzduchu nebo napijeme rychle a nahlas, kdy slyšíme jednotlivé loky, tak potom říháme. To je ten lepší případ, protože tím nadbytečný vzduch dostaneme z organismu hned. Pokud to ale děláme systematicky nebo výrazně změníme množství jídla či jeho složení, můžeme cítit akutní obtíže. V takovém případě musíme nejdříve vyloučit situaci, kdy neodcházejí plyny, což je vždy velmi závažné. Pokud cítíme nadmutí v břiše, píchání, bolesti až křeče a při tom plyny neodcházejí, je dobré co nejdříve navštívit lékaře. Může to totiž signalizovat závažné onemocnění, jako například náhlou příhodu břišní,“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.
V audiozáznamu pořadu také uslyšíte, jak těmto stavům předcházet a jak je případně léčit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.