Dárcovství krve nebolí. Zapojte se i vy!

Dárcovství krve nebolí. Zapojte se i vy!
Dárců krve je v České republice dlouhodobě nedostatek. O tom, jak takový odběr probíhá, kdo může svoji krev darovat a kdo ne a jak se s takto získanou krví posléze zachází, jsme si povídali s Doc. MUDr. Zdenkou Gašovou z Ústavu hematologie a krevní transfúze.
Dozvěděli jste se, jak byste se na samotný odběr krve měli připravit. Řekli jsme si, kolik krve se odebírá, jak dlouho jeden odběr trvá a jak často je možné krev darovat. A řeč byla i o tom, v jakém věkovém rozpětí se mohou pohybovat dárci krve.
Povídali jsme si také o tom, zda musí dárce absolvovat dopředu nějaké vyšetření, zda je jeho krev v pořádku, či zda musí znát předem svoji krevní skupinu. A pochopitelně přišla řeč i na to, jaká krevní skupina je nejvíc potřebná a jaká je naopak nejběžnější.
Kromě toho jsme prozradili, co se s krví po odběru děje, jak a kde se uchovává a jak dlouho vydrží. Také jsme zmínili, na co se darovaná krev používá a zda je vůbec možné lidskou krev něčím nahradit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.