Dílo Friedricha Torberga a Praha
16. září uplyne rovných sto let od narození Friedricha Torberga, německy píšícího židovského novináře, novelisty a kritika, jehož život je spjat i s Prahou.
Friedrich Torberg se narodil ve Vídni a již ve svých 22 letech na sebe upozornil první novelou. Pracoval jako novinář ve Vídni, ale též v Praze, kde ve 30. letech minulého století přispíval do německého Denního listu a sionisticky orientované Sebeobrany. V roce 1938 uprchl před nacisty do Švýcarska a v řadách české vojenské jednotky bojoval ve Francii proti nacistům až do francouzské kapitulace. Využil pozvání newyorského PEN klubu do Spojených států, kam přijel jako jeden z deseti významných německy píšících protinacisticky orientovaných spisovatelů. Pracoval jako scenárista v Hollywoodu a žurnalista časopisu Time, do Evropy se vrátil v roce 1951. Až do své smrti 10. listopadu 1979 žil ve Vídni.
Torberg se proslavil svými satirami, skvělými kritikami kulturních událostí, ale i jako překladatel světoznámého izraelského humoristy Efraima Kishona. Zanechal po sobě i obsáhlé literární dílo, v němž se mimo jiné zabýval osudy Židů za nacistické hrůzovlády. Torbergova tvorba byla vydána v celkem 19 svazcích. Můžeme jen litovat, že český čtenář z ní zná naprosté minimum, přestože Torbergův život i dílo na mnoha místech připomínají jeho vazbu k Praze a Čechám.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.