Do Kutné Hory se vrátí vzácná monstrance

21. červen 2011

Vzácné umělecké dílo se o tomto víkendu vrátí po zhruba deseti letech do Katedrály Nanebevzetí Panny Marie, kterou najdete na kutnohorském předměstí Sedlec.

Řeč je o vzácné Sedlecké monstranci - tedy liturgickém nástroji, který spatřil světlo světa někdy kolem roku 1400. Pojďme si nejdříve přiblížit význam monstrance.

Představit si můžete nejčastěji asi metr vysoký liturgický nástroj, který při bohoslužbách slouží „ke klanění věřících“. Konkrétně Sedlecká monstrance je vyrobena ze zlaceného litého stříbra a podle vedoucího sedleckého informačního centra Jiřího Arneta je svým způsobem výjimečná. Už jen proto, že patří k jedné z deseti dochovaných gotických monstrancí, které lze v Evropě objevit. Nese na sobě stopy významné osobnosti architektury dílny Petra Parléře.

Monstrance je tak trochu opředena rouškou tajemství. Vznikla na přelomu čtrnáctého a patnáctého století možná pro nedaleký kostel svatého Filipa a Jakuba. Ten stál u hlavní klášterní brány, ale v roce 1817 ho naši předci kvůli špatnému stavebnímu stavu srovnali se zemí. Jiří Arnet zmiňuje i další možný způsob, jak se monstrance mohla dostat do Kutné Hory. Podle jeho slov je možné, že se do Kutné Hory dostalo toto vzácné umělecké dílo jako dar, nebo bylo vyrobeno na zakázku.

Sedlecká monstrance

Zhruba deset let byla monstrance umístěna v pražské Národní galerii, kde také došlo k její částečné rekonstrukci. Sedleckou monstranci si znovu budeme moci prohlédnout už tuto neděli, kdy bude v sedlecké katedrále při této příležitosti sloužena slavnostní bohoslužba. Poté se monstrance stane součástí vzácné katedrální pokladnice, kterou bude možné navštívit jako součást jednoho z návštěvnických okruhů.

Na podzim by měla světlo světa spatřit i kopie vzácné monstrance. Ta bude putovat po významných evropských městech a lákat možné návštěvníky z celého světa právě do Kutné Hory.

autor: Michal Trnka