Do Psychiatrické nemocnice v Kosmonosích chodí netradiční lékař. Má čtyři nohy a hustou zrzavou hřívu
Sedmnáctiletý poník Terezka navštěvuje pacienty při hipoterapii přímo na jednotlivých odděleních nemocnice. Není sama. Zdravotnické zařízení využívá celkem devět koní, psa, kocoura, ovce a morčata.
Ještě před vstupem na mužské příjmové oddělení nemocnice očistí vedoucí zdejšího hipocentra Kamila Petrová poníkovi kopyta a pak už je na chodbě slyšet jejich klapot. "Ta je obrovská, pěkně vykrmená," nechá se slyšet na adresu zvířete jeden ze starších pacientů, aby si malého koně následně pohladil. A pak si chvíli povídá. Během chvilky přichází dalších sedm pacientů, aby se poníka dotýkali.
"Jsou to pacienti z gerontologického oddělení, kde jsou lidé nad 65 let," vysvětluje psycholožka a psychoterapeutka Markéta Holasová. Vypráví příběh, kdy hipoterapie zaúčinkovala: "Měli jsme tu pacientku s těžší fází demence, při které měla těžkou poruchu paměti, byla dezorientovaná a komunikace s ní vázla. Když přišel kůň na oddělení, nejen poznala, co je to za zvíře, ale začala s námi komunikovat, hladit si ho a vzpomínala na dětství, kdy měla koně." Odpoledne pak paní i přes své onemocnění rodinné návštěvě řekla, že tam za ní byl kůň. Dcera se vyděsila a ptala se, zda se zdravotní stav maminky nezhoršil, že má halucinace. "A my jsme jí museli říct, že to, co říká, je pravda," dodává psycholožka.
Podle ředitele nemocnice Jana Křena terapie se zvířaty pacientům pomáhají. "Je to nepochybné. Nejen, že to vnímáme my, ale jsou samozřejmě i standardní vědecké studie, které to jednoznačně prokazují," říká.
V kosmonoské nemocnici mají celkem devět koní. K terapiím používají také psa, morčata, králíky, ovce nebo kocoura. Koně pomáhají pacientům i v nemocnicích v Praze, Olomouci nebo v Plzni.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vydržet by mohl dalších 100 let. Železniční most pod Vyšehradem je možné opravit, shodli se odborníci
-
PRŮZKUM: USA jako spojence vnímá 1 z 10 Evropanů. Většina pochybuje, že by při napadení pomohly
-
OSN za NATO? Taktika ‚kapesního Klause‘, tvrdí komentátor. Bez něj by se prý Babiš s Pavlem dohodli
-
Část našich voličů je militantnější. Měli bychom si dle nich víc dupnout i hrozit odchodem, říká Doležal z SPD