Do sbírky turistů pochodu Praha-Prčice přibyla oranžová botička. Na trasy vyrazilo 21 760 lidí

20. květen 2023 15:12

První turisté vyrazili na trasy nejznámějšího pochodu hned po sobotním otevření startu v pět hodin ráno. Na různě dlouhé úseky se vydalo celkem 21 760 lidí, to je o čtyři tisíce víc než loni. 

První účastníci pěších tratí a cyklisté dorazili do cílů už po poledni, byl mezi nimi i turista nejdelší sedmdesátikilometrové trasy.

Organizátoři ani letos neumožnili zájemcům registraci na startu, ale jen elektronicky. Na místě se poté prokazovali QR kódy. Loni toto opatření zavedli pořadatelé kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami a podle Dany Horákové se velmi osvědčilo. "Je to jednodušší a rychlejší," uvedla.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. Cyklisté mají samostatné trasy od roku 2006. Pořadatelé chtěli zabránit nebezpečí, protože lidé na kolech se míchali do tras pro pěší. Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů, které se mohou účastnit i senioři. Vozíčkáři vyjížděli na trasu, která začínala v Miličíně a měří 13 kilometrů.

Každý účastník dostane jako suvenýr malou botičku, každý rok v jiné barvě. "Letos je oranžová," řekla Horáková. Startovné činí 40 korun.

Pochod Praha-Prčice se koná od roku 1966, kdy se pětistovka turistů vydala překonat vzdálenost 100.000 loktů českých, což odpovídá zhruba 60 kilometrům. Turisté se na pochod naposledy vydali v roce 2019, bylo jich přes 26.000. Další dva roky byla akce kvůli pandemii odložena. Loni se na trasu vydalo přes 17.500 lidí.

autoři: Věra Hájková , jum | zdroj: ČTK
Spustit audio