Do tajemné zahrady Květnice na pražském Petříně vejdete bránou jak od Jiřího Trnky
Vstupní brána do Zahrady Jiřího Trnky. Vybavil se vám ten obrázek? Podobně na vás zapůsobí vchod do zahrady Květnice na pražském Petříně. A pak i celá zahrada. Tajemná, romantická, uklidňující.
Trvalková zahrada vznikla pod ohradní zdí petřínského parku Růžový sad v letech 1935 až 1937. Je tedy poměrně mladá. Tehdy ji vytvořili na navážce, na místě bývalých vojenských pozemků.
Do zahrady můžete vstoupit pouze z jednoho místa, kovovou branou, kterou objevíte nedaleko Štefánikovy hvězdárny. Po zdech, do kterých je brána zasazena, se pne vistárie, plamének a další nádherně kvetoucí popínavé rostliny.
Zahrada je osázena především trvalkami a cibulovinami. A tak už brzy na jaře má svůj velký okamžik, kdy rozkvetou talovíny nebo ladoňky. Záplavu barev můžete ovšem v tom období obdivovat pouze z vyhlídkové terasy nad zahradou. Ta se pro návštěvníky otevírá až v dubnu.
A co vás v zahradě čeká dál? Barevný ohňostroj květů rododendronů a azalek, pivoňky, kosatce, v nejteplejších měsících na vás ze zelených keřů mrkají letničky. Na podzim pak zase astry. Zahradou Květnicí se můžete procházet každý den až do konce října, na noc se ale zavírá.
Kdysi zahradu krášlilo i jezírko s bronzovými plastikami Vodníka a Rusalky – druhé jmenované návštěvníci pro štěstí hladili zadeček. V 90. letech minulého století byla bohužel Rusalka odcizena a plastiku Vodníka (autorem obou byl sochař Vilém Amort) pro jistotu umístili do depozitáře Národní galerie.
Bílé lavičky jako pro princezny jsou tu stále a lákají k odpočinku. A v čem je tajemnost a romantičnost Květnice? Zejména v uzavřenosti, která vytváří intimitu. Rostliny, které už tu rostou nějaký ten pátek, jsou mohutné a plné života. V zahradě se můžete schovat před sluncem i před lidmi. Držet se za ruku a vyměnit si polibek. Ať je vám kolik chce let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nikdy se nesnažila zalíbit mocným.‘ Zemřela Eliška Wagnerová. Bývalé ústavní soudkyni a senátorce bylo 76 let
-
OVĚŘOVNA: Zlikviduje Rosněfť západní trh s ropou? ‚Nezachrání ani ten ruský,‘ argumentuje analytik
-
V Pásmu Gazy začalo platit příměří. Hamás zveřejnil seznam rukojmích, které propustí
-
Nechceme strašit, ale dát lidem adekvátní informace, říká Jireš o novém plánu přípravy na obranu