Dobrovice: nádraží, kde bavil i děsil cestující Bohumil Hrabal
Střední Čechy mají tři hrabalovská nádraží. Zatímco v Loděnici se natáčely Ostře sledované vlaky, v Kostomlatech začínal Bohumil Hrabal jako dělník. Nejvíc inspirace pro své psaní však načerpal v Dobrovicích.
Bohumil Hrabal si po dělnické epizodě v Kostomlatech vybral dráhu výpravčího a za války absolvoval kurz pro výpravčí v Hradci Králové.
Do Dobrovic ho poslali na zácvik. Slavný spisovatel se vymykal i jako výpravčí v zácviku. Vlaky totiž odbavoval pískáním na prsty. Cestující v projíždějících vlacích kvůli tomu prý stahovali okénka.
Jako definitivní výpravčí ale Bohumil Hrabal nikdy nesloužil. Nepodařilo se mu totiž složit zkoušky. Před zkušební komisí prý poklekl ke koleji, přiložil k ní ucho a oznámil, kde se nachází vlak. Komisařům pak tvrdil, že se to naučil podle amerických filmů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.