Dvacetikorunové bankovky s portrétem Rašína i Štefánika. Hold papírně zapomenutých podnikatelů Haasů
Výstava Od hadru k papíru s podtitulem Hasseovi - podnikatelé, vizionáři, mecenáši ve Vraném nad Vltavou je ode dneška (4. 4.) k vidění v hale Národního archivu na pražském Chodovci. Přesunula se sem právě z bývalé vranské papírny, kde příběh rodiny loni na podzim připomněli členové místního Spolku Stará škola. S jednou z autorek expozice Soňou Hrdličkovou Krásovou, která se bádání po rodinné historii Haaseových věnuje, si před časem povídala redaktorka Markéta Vejvodová.
"Rodina Haase tiskla v pražském Anenském dvoře knihy, ceniny, československé bankovky. Měli i typografii, to znamená, že odlévali písmo, bez kterého by tisk nebyl možný. Jejich úžasné vzorníky písma se vyvážely do celého světa," říká spoluautorka výstavy Soňa Hrdličková Krásová.
Čtyři synové následně rozšířili otcovo tiskařské impérium o papírnu, kterou v 19. století postavili ve Vraném nad Vltavou. "V té době tu stál jen kostel, 28 domů a mlýn, který si odkoupili. Na jeho místě pak postavili obrovskou strojní papírnu," pokračuje Hrdličková Krásová s tím, že to byla třetí strojní papírna a později dokonce největší papírna v Čechách.
Místní obyvatelé přitom donedávna netušili, jak byla vranská papírna doma i ve světě slavná. A to mnozí z nich, nebo jejich příbuzní, v podniku pracovali.
Střípky historie začaly vycházet najevo teprve díky bádání zdejších dobrovolníků ze spolku Stará škola, kteří hledali dostupné informace v českých i zahraničních archivech a dokonce vypátrali i potomky členů slavné rodiny, která byla po roce 1945 odsunuta. "Je to trochu paradox, protože svojí činností podporovali národní obrození, zakladatel rodu a potom jeho synové se s obrozenci přátelili. Podíleli se i na měnové odluce Československa od rakouské monarchie," doplňuje Soňa Hrdličková Krásová.
Zájemci tak mají unikátní příležitost seznámit se s ucelenou výstavou významné podnikatelské rodiny, která ovlivnila rozvoj Vraného nad Vltavou, kraje i českých zemí.
Součástí výstavy je i pamětnický koutek pro bývalé zaměstnance papírny, workshopy, promítání historických fotografií ze slavné éry papírny a další program.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka