Farářka Petra Šáchová: Lidi nestojí o to slyšet pravdu, raději slyší, že jim to sluší
Petra Šáchová je farářkou církve československé husitské a patří mezi nejznámější české farářky. Původně se živila jako modelka. Jak šly tyto profese dohromady a k jakému se hlásí odkazu?
Dnes si připomínáme upálení kazatele a myslitele Jana Husa. „Jeho jméno máme v názvu církve a k jeho odkazu šíření pravdy se hlásíme. Pro nás je to nejvýznamnější svátek,“ říká Petra Šáchová. „Pro mě je ten odkaz v rčení ‚Mluv pravdu, čiň pravdu‘ – dnes se to hodně změnilo, nemůžete lidem věřit, a to hodně bolí. Proč lidi něco říkají, když to není pravda? Pro mě je mluvené slovo svaté, můžete tím zachránit život, ale taky zabít. A bohužel i v církvi jsou lidé pokrytečtí a mažou si med kolem pusy.“
Vždycky si myslela, že mluví pravdu, ale v očích jiných spíš působila jako rebel. „Taky jsem na to doplatila. Vrchnosti nebo i do tisku jsem třeba říkala, že nemám žádnýho šéfa, jen toho nahoře. A to se mnohým lidem nelíbilo.“
Chtějí lidé vůbec slyšet pravdu? „Je pravda, že spousta lidí nestojí o to slyšet pravdu, spíš chtějí slyšet něco hezkého, jako ‚Sluší ti to‘ nebo ‚Máš hezký svetr‘. Takové věty jsou velmi příjemné, to chtějí slyšet.“
Soudružka manekýna s Madonkou na krku
Dlouhá léta se věnovala modelingu a nemůže si vynachválit pestrost zážitků. „Většinou se sejde farář s farářkou a ty hovory jsou takové monotematické. Takže moje historky z jiného prostředí poslouchali rádi. Setkala jsem se se spoustou populárních lidí, a to je zajímalo,“ vypráví farářka a přidává zážitek z dob totality: „To se mě třeba před komisí ptali, co tahle soudružka manekýna má za profesi nebo proč má Madonku na krku.“
Už tehdy křtila modelky a oddávala páry ze showbyznysu. „S některými mi přátelství vydrželo dodnes a při našich setkáních většinou celou noc propovídáme.“
Díky za každý nový den
Zabývá se ale také druhou stránkou života a na poslední cestu vyprovodila už i hodně známých. Říká se, že věřící jsou se smrtí hodně smířeni. „Já už pohřbila stovky a stovky lidí, a věřím, že jsem je utěšila v jejich zármutku a bolesti. Ale když se mi to stalo osobně a těch lidí bylo víc, najednou mi slova přišla zbytečná. Chce to čas. A v tu chvíli jsem si uvědomila, jak je ta církev mocná a jak je potřeba pomoc farářů. Ti mi hodně pomohli.“
Od té doby si nemírně váží každého dne a inspirovalo ji to začít psát knihu s pracovním názvem Pravda o církvi. „Zatím je to ale jen ve fázi jednotlivých kapitol, které mě napadají na různých místech.“
Proč dělá raději pohřby než svatby? Kdy zvítězí pravda? Má syna, který je také vystudovaný teolog. Jak vypadají jejich debaty? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.