Fašančáré, Bobkovníci a Podšabléré a Skakúni aneb fašanky na Slovácku
Masopustu se na moravském Slovácku říká fašank a na rozdíl od Čech nejsou jeho nejtypičtějším rysem průvody rozdováděných masek, ale mužské mečové tance.
Ty se dodneška dochovaly v několika obcích v podhůří Bílých Karpat, v každé se tančí trochu jinak a podle toho se také říká mužům, kteří je provozují: na Strání jsou to Fašančáré, v Komni Skakúni, v Bystřici pod Lopeníkem Bobkovníci, jinde Podšabláré.
Písemné prameny o mužských mečových tancích jsou z konce 18. století a podle etnografů vznikly jako zvláštní mix obětních obřadů, dvorních turnajů a dovednostních soubojů strážců moravsko-uherské hranice. V obci Strání se dokonce tanec nazvaný "Pod šable" udržel natolik intenzivně, že dal za vznik mezinárodnímu fašankovému festivalu.
Po stopách divokých mužských mečových tanců se do Bánova, Bystřice pod Lopeníkem, do Komně a na Strání vypravila Maréta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.