Fašanky ve Strání v Bílých Karpatech: šavle, meče a muži v akci
Masopustu se ve Strání v Bílých Karpatech říká fašank a neslaví se průvody masek, ale mužskými tanci s meči. Základ tance, kterému se říká Podšable, protože se při něm tančí pod šavlemi, je tajuplný.
Jedny z nejstarších zmínek se odkazují k rytířské kultuře, další prameny mluví o pastýřských a vojenských tancích, jiné o tanci hajduckém či kuruckém. Tančí se ale kontinuálně od 18. století.
Dnes se fašank na Strání proměnil v jedinečný šestidenní festival a pro celou obec je kultem i rituálem. Jak to na takovém pravém straňanském fašanku vypadá?
Markéta Ševčíková vyzpovídala etnografa a zakladatele a prezidenta fašankového festivalu Pavla Popelku, cimbalistu a zpěváka muziky Strýci Radka Bruštíka, ale i překvapivé hosty: Jihočechy ze souboru Úsvit z Českých Budějovic Erika a Kryštofa Makovcovy a pražského designéra (a milovníka moravského folklóru) ze slavného studia Olgoj Chorchoj Jana Němečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.