Fotograf Jakub Ludvík: Někdy je nejlepší ta úplně první fotka
Jakub Ludvík je náš přední portrétní fotograf. Před objektivem měl takové osobnosti, jako byli Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková nebo Svatopluk Beneš. „Nejdůležitější je pro mě světlo. Přisvětluju si i ve venkovních lokacích, ale gró je pro mě ateliér.“
Fotografem lidských duší ho nazval režisér Zdeněk Zelenka. Aby vystihl a zachytil výraz člověka tak, aby o něm vypovídal to, co má, vždy se s „objektem“ napřed setká a povídají si. „Jsou osobnosti, s kterými jsem fotil už několikrát, a když víme tu představu, tak já se pak psychologií z něj snažím dostat výraz, který chceme,“ říká Jakub Ludvík.
Mezi fotografovanými byla například Lucie Bílá, Helena Vondráčková, ale i Karel Gott nebo Karel Svoboda. „Někdy je nejlepší ta úplně první fotka. Konkrétně Lucka Bílá si nechala takovou fotku zarámovat.“
Poprvé držel fotoaparát v ruce na škole a fotografické učiliště bral jako nutné zlo. „Až po vojně jsem se dostal do ateliéru a seznámil jsem se s tou prací víc, a tam mě to chytlo. Tenkrát jsem v té temné komoře doslova pral fotky. Když jsme připravovali třeba 50 opravdu velkých fotek, tak jsem si připadal jak v kádi. A takhle jsem je tam přehazoval celou pracovní dobu.“
Každý je fotogenický
Fotí herce, zpěváky, modelky, sportovce a může to trvat i celý den. „Musí to vydržet, když tak jim pomůžu i nějakou skleničkou,“ směje se Jakub Ludvík. „Záleží, co se fotí a kolik se dělá různých proměn. Povídáme si, snažíme se vytvořit atmosféru a prožívá to celý tým. U žen vypadají moc hezky pánské roláčky nebo větší pánské košile. Na fotce to může zahrát daleko víc. A taky vizážistkám často mluvím do práce. Na závěr přijde uvolnění, to dělám vždycky bláznivou fotku. Ta mívá úspěch a taky ji mají někteří doma zarámovanou.“
Fotí i lidi z ulice a děti. „Líbí se mi, když fotím děti mých přátel, oni mají ty fotky pověšené na zdi a já najednou vidím, jak vyrostly.“ O tom, proč někdo na fotce vypadá lépe a někde ne, má jasno. „Každej je fotogenickej. Je to úkolem fotografa vyfotit každého tak, aby mu to tam slušelo a odešel spokojenej. Jinak je to jako odejít od zubaře a místo zubu mít pryč celý patro, to prostě nejde.“
Vydal velkoformátovou knihu, kde je asi 420 fotek. „Nejsou to všechny fotky mé dosavadní kariéry, je sestavená podle toho, aby měla scénář a nějaký příběh. Takže mě mrzelo to, že se tam spousta lidí, který jsem tam chtěl, nevešla. Ale chtěl jsem tu knihu ne jako pomník slavných osobností, ale že se někomu líbí ta a ta fotka, protože je prostě hezká.“
Kolik stojí profi fotoaparát a jaké bylo začínat bez retuší? Jak vzpomíná na focení s Karlem Gottem a jak se tvářila bývalá první dáma Lívia Klausová, když ji rozcuchal? Co si myslí o focení na mobilní telefony? Je také velký fanoušek fotbalu a v rozhovoru u Alex prozradil, jakému klubu fandí. Poslechněte si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.