Hefaistův následovník Miloslav Trefanec z Čínova – poslední kovář na Klatovsku

15. červen 2024

Miloslav Trefanec z Čínova u Klatov patří k našim nejstarším aktivním kovářům, kteří dodržují starobylé technologie zpracování železa v ohni, jako je klínování, stáčení či provlékání.

Černému řemeslu zasvětil celý život a od doby, kdy se vyučil podkovářem, jej neopustil. Od ministerstva kultury za svůj um dostal titul „Nositel tradice lidového řemesla“.

V čem spočívá tajemství práce s železem a ohněm? Jak s kovařinou pana Trefance souvisí jím vytvořená Křížová cesta u Čínova a péče o starodávnou kapličku u Klatov? Poslechněte si ve Folklorním notování za zvuků nejkrásnějších písní z Pošumaví v pořadu Markéty Ševčíkové.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.