Hora Říp se mi i díky básni Jaroslava Seiferta vryla pod kůži, říká režisér Karel Smyczek

17. leden 2020

Sněženky a machři, Housata, Jen si tak trochu písknout nebo Lotrando a Zubejda. To je jen výběr filmů, pod kterými je podepsaný režisér Karel Smyczek. V pořadu Tady to znám zavzpomínal na své dětství, které strávil kousek od Mělníka.

Herec a režisér Karel Smyczek se narodil v Mělníku, vyrůstal však ve Slaném, kde mimo jiné hrál ochotnické divadlo. „Rodiče se prakticky hned po mém narození přestěhovali do Slaného. Často jsem ale navštěvoval babičku, která bydlela kousek od Mělníka, v Dolních Beřkovicích. Už od dětství mám tak rád soutok Labe s Vltavou nebo horu Říp,“ říká známý režisér.

Jaké vzpomínky má spojené s pobytem u babičky a jak vypadaly první herecké roky Karla Smyczka v ochotnickém divadle, uslyšíte v záznamu pořadu.

autoři: Pavel Vítek , nwe
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.