Horolezec Pavel Trčala: Vylézt na osmitisícovku obnáší hodně čekání a nudy. A také musíte přibrat
Horolezec a vášnivý cestovatel Pavel Trčala je držitelem několika světových rekordů. „Ano, dva takové kousky se mi podařily v Himaláji,“ říká skromně.
Velkou oporou je mu jeho sestra, zpěvačka a skladatelka Hana Robinson. „Odmalička jsme se sestrou lezli po horách, pak jsme si s sebou lyže začali nosit a oblíbili jsme si skialpinismus. Později jsme studovali ve Spojených státech, tak i tam jsme poznali spoustu hor.“
Přípravy na výstup
Výstupu na Mount Everest předchází velká příprava. „Před výstupem na osmitisícovku je strašně důležité přibrat. Doporučuje se tak o deset kilo. V tak vysoké nadmořské výšce totiž tělo nezvládá zpracovávat energii z jídla normálně, tak to bere třeba ze svalů. Minule jsem se vrátil o dvanáct kilo lehčí.“ Každý účastník dále potřebuje povolení o výstupu, to vyřizuje vedoucí expedice a pomáhá s tím místní agentura.
Pavel Trčala prozradil, že je ve znamení Berana, takže i když někdy přišly těžké chvíle, vzdát to nikdy nechtěl. „Vždycky se snažím najít řešení, jak to zvládnout. Zažil jsem sněžnou slepotu, omrzliny, ale musíte mít víru, a to vás žene dál.“
Pořád se na něco čeká
Expedice a aklimatizace trvá celkem šest týdnů. V Himalájích pořád fouká vítr, ale záleží na jeho síle. „Při velkých expedicích je to vlastně nuda, protože se pořád na něco čeká. Nemáte tam internet, televizi, hrajete jen karty nebo kostky s vašimi kolegy a čekáte jen na okno, kdy vítr zeslábne. To se stává na tři čtyři dny a během těchto dnů můžete vystoupat nahoru. My na tohle okno čekali skoro měsíc! Čekání mi zkrátilo právě to, že jsem měl ten padák.“
Kromě hor je vášní Pavla Trčaly také cestování a moře. Procestoval přes 127 zemí světa. „Když byla levná letenka, tak jsme se sestrou letěli a projeli jsme stopem třeba Jižní Ameriku.“ Teď už těch destinací ubývá, tak víc přemýšlí, kam jet. V posledních letech si na to vyčlenil listopad. „V tu dobu ještě není lyžařská sezona, která nás živí, takže třeba jedeme na motorce do Asie.“
Všude dobře, doma nejlíp
O svých dobrodružných cestách také přednáší a natáčí videa. Pro televizní stanici Nautical Channel točí seriál Travel with Pavel, kde propaguje jetsurfing neboli jízdu na motorovém prkně. Aktivně propaguje rozvoj vodního lyžování.
„Ze začátku jsme chtěli nějakou cizí zemi jen vidět, vylézt na její horu, poznat kulturu. Dnes spíš cestuju s cílem zjistit, kde se dá dobře lyžovat, nebo kde se dá dobře surfovat. Mým snem je být takovým průkopníkem,“ říká nadšeně. „Ale doma jsem tady. Spousta lidí se mě ptá, proč jsem nezůstal ve Spojených státech. Tam jsem studoval, pracoval, ale patřím sem, tady mám kořeny.“
A jak je to s alkoholem ve vyšších nadmořských výškách? Do jaké země by se už nechtěl vrátit? I to nám prozradil nadšený horolezec v rozhovoru u Xavera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.