Hrad Trosky byl vybudován na neobvyklé vysoké skále. Dobýt ho nedokázali ani husité

5. září 2019

Nejznámějším symbolem Českého ráje je zřícenina Trosky. Hrad nechal na ojedinělém skalnatém ostrohu vybudovat Čeněk z Vartemberka, kterého zaujaly přirozené obrané vlastnosti skal.

Skála viditelná z širokého okolí už tehdy nesla název Trosky a pro svůj nezvyklý tvar připomínající vidle a černou barvu čediče byla považována na sídlo pekelných sil. Čeňka ovšem zaujaly především přirozené obrané vlastnosti skal a možnost kontrolovat z nich okolí.

Na hřebenu mezi oběma sopečnými komíny z období třetihor vyrostl vnitřní hrad s obytnými paláci a na skalách samotných pak obranné a zároveň i obytné věže pojmenované Panna a Baba. Čedič odtěžený ze skal posloužil k stavbě hradního opevnění, jehož šířka dosahuje až dvou metrů.

Spolu s později dobudovaným předhradím měl hrad Trosky tři obrané pásy a stal se nedobytným. Alespoň vojensky v dobách jeho osídlení. Na Troskách si vylámali zuby husité, kteří hrad obléhali roku 1424 v čele s Janem Žižkou, neuspěli ani Sirotci. Zřejmě koncem roku 1427 se lstí hradu zmocnila loupeživá cháska pod vedením rytíře Šofa a jeho druha Švejkara, kteří se na hradě s posádkou dvou set mužů ubránili i zemskému vojsku. Sláva hradu začala v 16. století upadat, a tak za třicetileté války opuštěný hrad vyplenili a vypálili Švédové.

Dnes je hrad Trosky vyhledávaný především kvůli nádherným výhledům nejen do Českého ráje. Vyhlídkovou věž pod Pannou nechal už v 19. století vybudovat tehdy nový majitel Jan Lexa z Aehrenthalu. Velkolepě plánovaná stavba zůstala nedokončena, ale i tak hrad fascinoval básníky, malíře a romantiky. Nejvýraznější novinkou v našich časech bylo v roce 2000 dobudované schodiště na věž Babu.

Skvělá obranná poloha hradu poněkud omezuje jeho dostupnost i dnes. Od parkoviště čeká návštěvníky tři čtvrtě kilometru dlouhá, v závěru hodně strmá cesta a v areálu samotném pak schodiště na vyhlídkovou věž i na věž Babu. Na Troskách se během turistické sezóny koná řada akcí, včetně letního kina. Více informací včetně otevíracích hodin, dopravní dostupnosti a vstupného najdete na webových stránkách Národního památkového ústavu https://www.hrad-trosky.eu/cs.

 

Spustit audio

Spolupořadatel

Kalendář

Neděle 2. 9.
13:00–  14:00
Velké finále Hradozámeckého léta
Přímý přenos vyhlášení vítězů fotografické soutěže Hradozámeckého léta

Partneři