Hradními pány na hradě Doubravce na Teplicku jsou dnes radioamatéři

Hradními pány na hradě Doubravce na Teplicku jsou dnes radioamatéři
Hrad Doubravku nad Teplicemi začal v roce 1478 budovat vnuk husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Hrad pak zůstal v držení tohoto rodu téměř sto let, poté se majitelé různě střídali. V polovině 17. století byl hrad ovšem už v troskách. Osud Doubravky zpečetila třicetiletá válka – z obavy, že pevnost zneužijí nepřátelští vojáci, nechal ji hejtman Litoměřického kraje Gottfried ze Sahlhauzenu pobořit.
O nějakých sto let později začala ale zřícenina přitahovat pozornost romantických malířů i básníků včetně Karla Hynka Máchy. V druhé polovině 19. století byla na Doubravce vybudována výletní restaurace, která zde sloužila až do konce 60. let 20. století.
A čím se Doubravka vymyká ze seznamu českých hradů? Svými dnešními pány a jejich zálibou. Zříceninu s dosluhující restaurací totiž koupili radioamatéři, dnes z asociace AVZO, která sdružuje technické sporty a činnosti. A hrad zrekonstruovali v rámci akce „Z“.
Teplická radioamatérská organizace měla tehdy na dvě stě členů, takže se našly i potřebné odbornosti a hlavně dost nadšení i pracovitých rukou. Radioamatéři dobudovali jednu z věží, zdevastovaná budova restaurace dostala novou střechu a dostavěna byla dokonce i část původního hradu.
Ústřední místností je dnes tzv. rytířský sál s dřevěným kazetovým stropem a impozantními kamenickošenovskými lustry. Radioamatéři tu mají výjimečně dobré podmínky pro svou zálibu – navazování radiového spojení s celým světem.
Dnes je hrad osázený mnoha anténami a radioamatéři si libují, že pro spojení je výhodná jak nadmořská výška místa (392 metrů), tak vzdálenost od ruchu městského centra.
A Doubravku si našli i další, například organizace SPONA (Sportovní oddíl nadšených amatérů), kteří pravidelně pořádají řadu akcí – třeba Běh na Doubravku. Konají se tu i šermířské souboje a další akce. Ale i když se na Doubravce zrovna nic neděje, je na ni krásná procházka a na jejím konci jako bonus krásný výhled na město Teplice, České Středohoří i Krušné hory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vážná situace pro Evropu, ale i samotné USA, pokud Trump zavede 50procentní clo, říká Matesová
-
Panenka Barbie přešla od vysokých podpatků k botám s rovnou podrážkou, zjistila nová studie
-
Maláčová už několik měsíců bojuje s onkologickým onemocněním. Léčbu prý snáší dobře
-
STEM: Volby by vyhrálo hnutí ANO, mírně si polepšili Piráti a STAN. Motoristé spadli pod tři procenta