Hudbou jsem chtěl i pomáhat, a teď se mi to splnilo, říká o projektu Naděje zpěvák David Deyl
Zpěvák David Deyl vymyslel a zrealizoval charitativní akci s názvem Naděje se vrátí: „Celý minulý rok jsem prožíval temné okamžiky a takhle jsem se s tím vypořádával.“
David Deyl patří k nejhranějším interpretům v českých rádiích. Má osobitou barvu hlasu a fanoušci za ním cestují skoro na všechny koncerty po celé republice. Poslední rok a půl je to ale kvůli pandemii jiné. Zpěvák se proto rozhodl pomoct rodinám, kterým koronavirus fatálně zasáhl do života. „Oslovili jsme Charitu Česká republika a vznikl projekt Naděje se vrátí. Pro mě to je splněný sen, chtěl jsem hudbou i pomáhat.“
Ústřední písní projektu je skladba Když v nebi hvězda svítí. „Nejdřív jsem napsal melodii, a pak vznikl nádherný text z pera Magdaleny Drsové. Videoklip natočil Biser Arichtev, který režíroval třeba i seriál Kukačky,“ vyjmenovává své kolegy zpěvák. Generálním partnerem se stal Český rozhlas.
Jak a komu pomoct
Každá rodina, která neprošla onemocněním covid-19 hladce, je zasažená psychicky, finančně i sociálně. „Zaměřili jsme se hlavně na rodiny s dětmi, kde jeden z živitelů odešel. Pokud ten druhý zůstane se třemi čtyřmi dětmi sám, je to strašně těžký,“ upřesňuje David Deyl a přidává konkrétní příklad 41letého Daniela, který prodělal covid. „Vše vypadalo v pohodě, ale pak se mu stav zhoršil a podlehl srdeční embolii. Zůstala po něm žena a tři děti.“
Přispět můžete prostřednictvím dárcovské SMS na číslo 87 777
Pošlete jednorázovou DMS ve tvaru: DMS NSV 90
nebo na účet: 44665522/0800, variabilní symbol: VS 987
Koncept sbírky vymyslel zpěvák sám a kromě obvyklých forem přispívání udělal dohodu se společnostmi, které umožňují přehrání videoklipu či písničky na svých platformách. „Čím víc ta píseň bude znít, tím víc pomáháme. Z každého přehrání ze Spotify, YouTube, Amazon nebo Apple Music jde nějaká malá částka rovnou na konto Charity. Takže když někdo bude poslouchat měsíc v kuse, tak pak se dá vybrat slušná částka.“
Rodina versus fanoušci
Pro zpěváka je nejdůležitější jeho rodina. „Nechal jsem rodičům dovážet potraviny až domů, dohlížel jsem na to, aby měli dostatek respirátorů a dezinfekce.“
Moc ho těší, že má tak úžasné fanoušky. „Smutek po nich byl, ale nejvíc mi záleželo na zdraví mých blízkých. V ústecké nemocnici mám spoustu přátel, a když jsem viděl, jak je to pro lékaře psychicky náročné, tak jsem ani neměl myšlenky si stěžovat. Měl jsem alespoň nějaké online koncerty. Ale podium mi chybělo.“
Inspirující smutek a nové album
Někdo skládá, když je šťastný, někdo když ho ovládne smutek. „Já nejvíc písní napíšu, když se trápím, to je individuální záležitost.“ Pandemie ho inspirovala a po zhruba pěti letech vydává nové album, které mu produkoval Markus Tran.
Skládá písně i pro naše přední zpěvačky, jako je Helena Vondráčková nebo Monika Absolonová. „Teď se však chci věnovat hlavně Naději. Se SOČRem (Symfonický orchestr Českého rozhlasu) máme natočenou i ženskou verzi ústřední písničky pro případ, kdyby to v nějaké zemi zpívat nějaká interpretka. Tak je to upravené v jiné tónině.“ S projektem chtějí pomáhat i v jiných zemích. Plány mají už v Anglii a ve Španělsku.
Jak se rodí spolupráce v cizině? Proč s Helenou Vondráčkovou absolvoval turné letecky, když se bojí lítat? Poslechněte si audiozáznam.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.