Husovu kazatelnu objevíte u Petrovic. U největšího viklanu v České republice prý kázal Jan Hus

6. červen 2024

Pokud máte rádi velké kameny osaměle stojící v lůně přírody, pak byste se rozhodně měli vydat k největšímu viklanu v České republice. Má překvapivý název – Husova kazatelna a najdete ho za obcí Petrovice v okrese Příbram ve Středočeském kraji. Jedinečnost tohoto téměř čtyři metry dlouhého balvanu potvrzuje i fakt, že se od roku 1977 jedná o chráněnou přírodní památku.

Jižní oblast Sedlčanska je malebná krajina, jejíž charakter tvoří množství větších i menších žulových balvanů. Není proto náhoda, že se tomuto regionu říká Kraj kamenů. Právě v této oblasti najdete největší viklan v České republice – Husovu kazatelnu.

Podle legendy tu kolem roku 1413 kázal Mistr Jan Hus během návštěvy svého přítele na nedalekém hradě Zvěřinci. V té době bylo okolí viklanu vykácené a naskýtal se tak od něj výhled do širokého okolí. Tak místo na historických fotografiích z konce 19. století zachytil Čeněk Habart. Je na nich vidět, jak se Husova kazatelna vyjímá na vykácené mýtině. Dnes je potřeba viklan hledat, protože je obrostlý vysokými stromy.

Viklan ve tvaru srdce

Jedinečnost tohoto impozantního balvanu potvrzuje i fakt, že se jedná o chráněnou přírodní památku. Je skutečně obrovský. S rozměry 4 krát 2,5 a výškou 2,7 metru je největším viklanem v České republice. Jedná se navíc o solitér velmi zajímavého rozeklaného tvaru, který tak trochu připomíná srdce. Žulová masa se totiž směrem dolů ztenčuje a ve spodní části se země dotýká pouze malou plochou.

Podle legendy kázal u viklanu Mistr Jan Hus během své návštěvy u přítele na nedalekém hradě Zvěřinec v roce 1413

Uprostřed balvanu je v jeho horní části hluboká a široká prohlubeň o rozměrech 80 krát 60 centimetrů, která byla lidově pojmenována „obětní mísa“. Hned pod viklanem najdete menší kámen, který slouží jako schůdek. Při troše úsilí je možné vylézt nahoru a v prohlubni se pohodlně usadit jako v křesle.

Petrovicko je Krajem kamenů

Husova kazatelna se nachází po pravé straně silnice z Vysokého Chlumce do Petrovic. Necelý kilometr za Bratřejovem je odpočívadlo, od kterého je to k viklanu jen několik desítek metrů. Dostat se k němu můžete také pěšky po Naučné stezce Petrovicko, která začíná a končí přímo v Petrovicích.

Naučná stezka Petrovicko vede krásnou krajinou jižního Sedlčanska

Dvacet sedm kilometrů dlouhá trasa vede krásnou krajinou jižního Sedlčanska. Tedy oblastí, která je plná volně ležících žulových balvanů nejrůznějších tvarů a velikostí. Odkryla je erozní činnost vody v třetihorním období. Každý žulový solitér na cestě má svůj specifický charakter a v krajině tak vytváří jedinečnou atmosféru. Blízko Husovy kazatelny můžete na opačné straně Petrovic objevit tak zvaný Vrškámen - nejvýše volně stojící žulový solitér ve Středočeském kraji.

Spustit audio