Jak pěstovat brambory, aby nebyly malé a strupaté
Brambory jsou už dva roky malé a strupaté, kde je chyba, co musím udělat, aby brambory rostly, jak mají? Na posluchačský dotaz odpověděl Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Pokud opakovaně používáte brambory z domácí sadby, je možné, že sadba je virózní, a proto jsou brambory drobné. Strupatost se objevuje tam, kde jsou v zemi hůře rozložené zbytky kompostu, hnoje nebo zeleného hnojení. Pokud používáte svou sadbu, přenášíte tak strupovitost na nové místo, kde nerozložené zbytky hnojení být nemusejí.
Důležitost zálivky
Další otázkou je: Pršelo v sezóně alespoň trochu? Zaléváte, když neprší? Docela obyčejným důvodem pěstitelského neúspěchu mohou být suché roky. Pokud brambory nevysadíte včas, aby zachytily v půdě zásobu zimní vláhy (časná březnová výsadba), vyžadují zálivku. Na poli jsou jiné vláhové poměry, než v zahrádce, i když prší na obou místech stejně.
Malé zahradní záhony ztrácejí vodu dříve a rychleji, než velké plochy, kde si příroda trochu pomáhá sama: kapilaritou. Přesunuje vodu z místa, kde je jí více, do suššího okolí, a to mnohem déle, než v zahrádce. Když je sucho a vápní se (např. se použije vyšší dávka dusíkatého vápna před sázením), může se strupovitost objevit i v takových podmínkách.
Strupatost a vločkovitost
Objevuje se strupatost (strupovitost) na povrchu hlíz nebo jde i do hloubky? Takzvaná obecná strupovitost vzniká za jiných podmínek, než ta, která jde do hloubky. Říká se jí vločkovitost.
Jak často po sobě sázíte brambory na stejné místo v zahradě? Pokud jsou v půdě zárodky vločkovitosti, je třeba zachovat odstup pro vysazování brambor na stejné místo nejméně 4 až 5 let.
Shrnutí: Používejte certifikovanou sadbu, dobře rozložené organické hnojení, nevápněte na podzim nebo na jaře před sázením, brambory dostatečně zalévejte, brambory sázejte na stejné místo raději až pátý rok. A pak by mělo být vše v pořádku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.