Je to psychodrama, lidem šlo o to nejcennější, říká o chystaném filmu Ležáky režisér Tomáš Magnusek
Film Ležáky se vymyká dosavadní tvorbě Tomáše Magnuska. „Podnět mi dal herec Mirek Novotný. Je to dobový film a jde mi hlavně o to zmapovat život před vypálením Ležáků. Byli tam stateční lidé.“
Patrně nejznámějším počinem režiséra Tomáše Magnuska jsou Bastardi. V kinech bude mít 16. března premiéru pokračování této filmové série, s názvem Bastardi 4: Reparát. „I tady pokračuju v hlavní roli Tomáše Majera. V poslední sérii jsem skončil ve vězení, tak teď se děj posouvá tak, že dostanu milost. Ujme se mě spolužák ze základní školy, který žije v romském ghettu a kterého hraje Zdeněk Godla. Chceme znovu otevřít školu, která byla zrušená,“ přibližuje děj Magnusek.
Ke školnímu prostředí má blízko, je vystudovaný speciální pedagog a chvíli učil. Z prostředí školy natočil třináctidílný seriál s názvem Společně sami, který velice citlivě mapuje nevídané lidské osudy, ať už je to příběh profesorky v podání Zlaty Adamovské nebo studentky, kterou si zahrála Natálie Grossová. Na první díly se můžete těšit v září.
Film Ležáky vyžaduje čas
Vloni se Tomáš Magnusek pustil do natáčení filmu Ležáky, který se tematicky vymyká jeho dosavadní tvorbě. Je o osadě, kterou vypálili nacisté. „Všichni vědí o Lidicích. Ty vypálili pro to, aby byl kouř vidět do Prahy, a aby tak vyděsili Pražany. Ale Ležáky byla osada, kde reálně byla odbojová činnost. A byli tam stateční lidé.“
Na filmu spolupracuje s Milošem Pilařem, který před třinácti lety natočil dokument Ležáky 42. „Mně je blízká historie. Musel jsem si také načíst ty osudy, ale scénář je Miloše a samozřejmě o něm diskutujeme. On je srdcař a se srdcařem se vám vždycky spolupracuje dobře.“
Ve filmu by neměla chybět ani rekonstrukce atentátu na Heydricha v pražské kobyliské zatáčce. „Ano, chtěli bychom to natočit tak, jak se to reálně stalo. To je otázka rozpočtu. Pro mě je ale klíčový to, co se děje v té osadě. Tehdy ty lidi ráno vstávali se strachem, jestli si večer lehnou zase do té samé postele. Jim šlo o to nejcennější – o život. Je to psychodrama. Dnes zdaleka nežijeme v takovém nebezpečí a zaplaťpánbůh za to.“
Film ale bude podle režisérových slov vznikat ještě dlouho. Důvodem jsou peníze. „Většinou si filmy platím sám, ale tentokrát sháním sponzory. Chybí nám ještě asi 20 milionů. A jestli chceme, aby ten film vypadal dobře, protože je dobový, tak jsou potřeba peníze. Ale já to dodělám. Všechno, co jsem začal, jsem vždycky dodělal. Pak mě totiž čeká velká pauza. A pořád říkám, že to bude můj poslední film.“
Z Ležáků se zachránily dvě děti. Kontaktoval ještě žijící sestru? Příběh studentky, kterou ztvárnila Natálie Grossová v seriálu, ho silně zasáhl. Co si prožila? A jak se Tomáši Magnuskovi přihodilo, že během patnácti let nabral 100 kilogramů a jak je úspěšně shazuje? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.